Yeni Yapılan Bir site İçin Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalıdır? | My Blog

Yeni Yapılan Bir site İçin Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?


Yeni bir site yapmaya başladıysanız ilk adımı atmışsınız demektir. Ancak site yapmak demek yanlızca içerik ekleyip beklemeye başlamaktan ibaret değildir. Seo çalışmalarına başlamanız gerekir. Dış seo yani off page seo çalışmalarnın en önemli aşamalarından bir tanesi backlink çalışmalarıdır.


Yeni bir siteden kastetmek istediğimiz süresi 1 yıldan az olan süredir. Yayınlamaya başlanma süresi 1 yılın altındaki siteler yeni siteler olarak adlandırılır. Sitemiz kısa sürede yaptığımız olumlu katkılar ile büyümeye başlarsa zamanla ziyaretçi sayımızda artar. Böylece rakiplerimizle yarışır bir düzeye zaman içerisinde geliriz.
Yeni yapılan bir siteye link almak için kesinlikle acele etmeyin. Bu tarzda sitelerin birden bire linkler alması hem ziyaretçilerce hem de arama motorlarınca pek inandırıcı görülmez. Büyük katkı beklediğiniz linkler uzun süre hiçbir fayda sağlamaz. Sizlerde fayda sağlamayan linkler sonrasında “yeterli link alamıyorum, sitem o yüzden yükselmiyor” hatasına düşer ve aşırı link kasmaya devam ederseniz sitenize zarar vermeye başlarsınız. Bunun sonunda arama motorlarından olan Google tarafından siteniz filtreye girebilir.
Yeni yapılan sitenize acele edip hemen link alma yolunu tercih etmemeliyiz. Bizim bu durumlarda yapmamız gereken hiçbir şey yok mudur? Tabiki var. Biz webmasterlar olarak kaliteli sitelerden sağlam içerikler ile tanıtım yazısı alma yoluna gitmeliyiz. Yazı içeriğinde yalnızca anahtar kelimler bulunmamalı ,anahtar kelimeler ile birlikte sitenin domaini de yazılmalıdır. Tanıtım yazılarında çok fazla link vermekten kaçınmalıyız. Bazı yazılarda bir bazılarında iki adet stemize link çıkışı vermeli diğer yazılarda ise bazen hiç link vermemeliyiz. Her tanıtım yazısında link verme olayından özellikle çok sayıda link verme durumundan kesinlikle kaçınmalıyız. Yaptığımız çalışmalar tamamen doğal görünmelidir. Verdiğimiz 2 linkten birisi ana sayfaya diğeri iletişim sayfası yada hakkımızda bölümleri gibi sitemizin temel sayfalarına yönelik olmalıdır.
Tanıtım yazıları sitelerimiz için çok önemlidir. Ancak bu yazılarımızı yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi sindire sindire yavaşça faaliyete geçirmeliyiz. Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra sosyal platformlar değerlendirilebilir.
Yeni yapılan sitenizle hiçbir alakası olmayan tamamen farklı bir site ile link alış verişi yapmamaya özen gösterin. İçerik olarak birbirine yakın siteler tercih edin.
Yeni sitenizde hızlı yapılacak link alma işlemleri sitenizin filtreye takılmasına sebep olacaktır. Böyle bir duruma düşmek hiçbir site yöneticisinin isteyebileceği bir durum değildir. Kısa sürede çok fazla backlink sahibi olan site yöneticisi kısa sürede başarıya ulaşacağını sansada yine aynı şekilde bu süre içerisinde büyük bir düşüş yaşarayarak hayal kırıklığına uğrar.
Eğer sizlerde yeni bir site yöneticisiyseniz ilk olarak yapmanız gereken her önünüze gelen yere kayıt yaptırmamak olmalıdır. Özellikle DMOZ kayıtlı sitelerin yanına bile yaklaşmayın. Sitenize biraz zaman tanıyın. Yavaş yavaş gelişimini ilerleyin. Ona bir bebek gibi davranın. Birden büyümesini beklemeyin. Bu şekilde hayal kırıklığı yaşarsınız.
Backlink ekleme dönemine girdiğinizde bunu rastgele yapmayıp belirli bir plan dahilinde gerçekleştirin. Eğer planlarınız istediğiniz gibi sitenizi geliştirmediyse yönte değişebilirsiniz. Siteniz backlink eklemelerle yavaş gelişme gösteriyorsa o zaman backlink ekleme işlemlerinizi yavaşlatın ve gözlem yapın. Belki de hızlı backlink yüklemesi yapıyor olabilirsiniz.
Yeni bir site, sitenin içindekisektöre göre dönem dönem değişimler gösterebilir. Bazı zamanlarda aniden ziyaretçi akımı olabilirken bazende ziyaretçilerde azalma görülebilir. Böyle zamanlarda bizlerde backlink çalışmalarımızı ziyaretçilerin yoğunluğunu oluşturan zamanlarda artırıp azaltabiliriz.
Br backlink çalışmasının en büyük başarısı devamlılığıdır. Yani istikrar… sitemize devamlı olarak ve eşit sayılarda backlink ekleme yolunu seçmeliyiz. Sitemize gelen backlink sayısı 1 ayda 150 ,2 ay sonra 250, 3 ay sonra 10,4 ay sonra 0 şeklinde düzensiz olursa bu bize pek fayda sağlamaz. Ortalama olarak ilk ayda 20 sonraki ayda 20diğer ayda 30 civarında olması daha çok fayda sağlayacaktır.
Bir diğer önemli noktada sitemize yakın hata aynı ip numaralı yerden link almamak olmalıdır. Siteniz zaman zaman dalgalanmalar yaşayabilir. Özellikle eni siteerde düzensiz ziyaretçi sayısı gözlenir. Sizlerin bu dönemde yapması gereken sabırla beklemek ve dalgalanmanın geçmesini gözlemek olacaktır. Bu süreçte dalgalanmanın kısalması için backlink çalışmasını durdurabilirsiniz.
Sitenizin yeni site katagorisinde olduğu dönemlerde birkaç yıllık siteleri geride bırakmasını hemen beklemeyiniz. Seo işinde en önemli nokta sabır ve çalışmaktır. Yıllanmış siteleri 2 3 ayda geride bırakmak imkansız gibidir.
Aynı şekilde yeni olmayan ve uzun süredir yayında olan sitelerimiz içinde backlink konularında sabırlı olmak zorundayız. Bu türden sitelerde de planlı bir çalışa yürütmeli ve sabırla çalışmaya özen göstermeliyiz.
Buraya kadar seo çalışamalarının sitemize büyük yarar katacağını anlattık. Ancak bu yarar düzenli ve abartılı backlink kullanmamak koşuluyla olur. Diğer türlü yarardan çok zararla arşılaşırsınız.
Backlink İçin Nasıl Bir Plan Belirlemeliğiz?
Yeni bir site için backlink planımız örneği şu şekilde olmalıdır. X sitesi için 9 aylık bir backlink çalışması planladık diyelim. İlk ay 15 adet backlink alacağımızı düşünüyoruz. Yapmamız gereken linkleri belirli aralıkla düzenli almak olacaktır. Baclink aralarında yani iki backlink arasındaki zamanda sitemizin gelişimini test ederek değerlendirebiliriz. Diğer kalan aylardada bu şekilde planlama yaparak hedefimize doğru ilerleme yapabiliriz. Backlink alma konusunda sitemiz yeni ise özellikle dikkat etmemiz gereken bazı adımlar vardır.

 • Backlink alırken aceleci olmamalıyız. Sitemizin gelişmesine zaman tanımalı sonrsında backlink almaya başlamalıyız.
 •  Backlink alınacak siteler sıradan siteler olmamalıdır. Kaliteli özgün içerikli siteleri tercih edin.
 •  Domoain otoritesi yoluyla link alınacak siteleri mutlaka kontrol edin. Domain otoritesi ile iliği detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
 •  TrustRank değerini es geçmeyin. Link aldığınız sitelerin değerini kontrol edin.
 •  Warez içerikli sitelerden uzak durun.
 •  Aldığınız linkler bir süre sonra kullanıcısınca silinebilmekledir. Bunun takibini mutlaka yapın ve sildirmeyin.
 • Genel içerik sahibi sitelerden link almayınız. Sitenizle alakalı içerikleri tercih edin.

  

Yeni Yapılan Bir site İçin Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?” için 3 yorum

 1. Uzun süredir ayrı kaldığım sektöre geri döndüm . Sayenizde seo hakkında ufakta olsa detaylar öğreniyoruz. Takipteyim teşekkürler 🙂

 2. Bence ye i bir site icin backli k calismasina acele etmemek gerekli. Ters tepebiliyor. Google bu konularda bilgiyim kadariyla cok hassas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir