Apollo 8'in Merak Edilen Gizemi Neydi? | Teknoloji

Apollo 8’in Merak Edilen Gizemi Neydi?

Apollo 11 uzay aracının , tarihteki yeri kuşkusuz pek çok kişi tarafından bilinmektedir. 20 temmuz 1969 yılında bu mekik ile aya iniş yapılmıştır. Ay yüzeyinde ilk yürüyüşü yapan kişi olarak Neil Armstron hafızalara kazınmış oldu. Aradan bir süre geçmesi ardından bu uçuşun bir komplo olduğu, aya hiç ayak basılmadığı şeklinde haberlerde çıktı.

Aslında Apollo 11 den önce aya gidilebilmesi amacıyla4 adet deneme yapılmıştır. Bu denemeler maalesef ki başarısızlıkla sonuçlandı. Apollo 7 ile başlayan uçuşlar sırayla devam etti ve Apollo 11 ile başarıya ulaşıldı. Sırasıyla yapılan uçuşlar arasında en çok ilgi çekeni ise Apollo 8ile yapılanı olmuştur.

Tarihler 25 aralık 1968i gösterdiğinde Apollo 8 mürettebatı dünyadan ayrılışının 5. Günündeydi. Astronotların yaptıkları konuşmalar aynı zamanda dünyaya dinletilmekteydi. Ancak ters giden bir şeyler oldu ve bağlantı bir anda kesildi. Aradan yaklaşık 10 dk geçti ancak halen astronotlardan bir haber alınamadı. Artık herkes endişelenmeye başlamıştı. Merkez üstü olan Houston’da astronotlara ulaşma çabası içerisindeydi. Buradan sonrasında ise astronotlardan Lovell konuşmaya başladı. Lovell konuşmasında etrafta uçuşan dair şeklinde cisimler olduğundan bahsetti.  Sonrasında yayın tekrar kesildi. Canlı yayınlanması nedeniyle konuşmalar dünya genelinde duyuldu. Acaba astronot doğru söylüyor olabiliriydi. Yoksa uzay boşluğunda gördüklerini dairesel cisim olarak mı algıladılar? Konuyla ilgili o dönemde Abd li yetkililer net bir açıklama yapmayarak meseleyi kapatmayı tercih ettiler.dünya basını her ne kadar olayın üzerine gitmek istediyse de başarılı olamadı. çeklen fotoraflarında buyuk kısmı yayınlanmadı. 1300 fotoğrafın sadece 380 tanesinin yayınlandığı söylenmekte.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir