ASIMO için veda vakti! | Teknoloji

ASIMO için veda vakti!

 

 

Yapımı Honda tarafından olan yaklaşık 18 yıldır geliştirilmeye devam eden ASIMO artık son noktaya geldi. Kyoda News’ın yapmış olduğu habere göre ASIMO 2011 yılından beri hiçbir şekilde geliştirilmiyordu. Honda’nın kendi kaynakları ile geliştirmeye çalıştığı dünyanın bildiği insansı robot ASIMO Honda yetkililerin vermiş olduğu karar ile emekliye ayrıldı. Honda ilerleyen günlerde tekrardan insansı robot çalışmaları yapacağını söylerken, yeni çıkacak olan insansı robotun adı ASIMO olmayacağını söyledi. Tartışmasız ki ASIMO’nun Japonya ve dünya teknolojisi için oldukça önemli faydası oldu.

 

Tüm dünyanın gözü önünde ilk kez 2005 yıllarında yürüyen ASIMO, 2007 yılında ise ABD topraklarına ilk adımın atmıştı. 2011 yılında yapılan büyük güncelleme ile yetenekleri arasına nesnelerin uzaklığını ve yönünü algılayabiliyordu. 130cm yüksekliği ve 54 kilogram ağırlığı olan ASIMO 1 saat boyunca şarjsız çalışabiliyordu.

 

ASIMO’nun denge teknolojisi sayesinde yürüme desteği ve motosikletlerde kullanılmaya halen daha devam ediyor. Bizlerde ASIMO’ya insansı robot teknolojisinde sağlamış olduğu destek için teşekkür ederiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir