Bilgisayarların Gelişim Süreci | Teknoloji

Bilgisayarların Gelişim Süreci

 

 

      Bilgisayarların Gelişim Süreci…      Teknoloji gelişirken teknolojinin bir parçası olan bilgisayarlar da gelişmiş ve değişmiştir. Günümüzdeki bilgisayarın tarihçesine baktığımızda en eski bilgisayarın 1945’te Amerikan yapımı olan ve savaş füzelerinin atış için koordinat sistemini sağlamak amacıyla oluşturulan ENIAC olduğunu görürüz. ENIAC şimdikinden farklı olarak taşınması imkansız çok büyük bir makine olarak bir makine olarak karşımıza çıkmaktadır. Sayısal işlemlerin yapılması amacıyla kullanılmaktaydı. İlk bilgisayar olarak bilinmesine rağmen ENIAC’a devasa bir hesap makinesi gözüyle bakabiliriz. Günümüzün bilgisayarlarının temelini atan ilk bilgisayar IBM PC olmuştur.

 

 IBM PC

 

Kendisinden önce üretilen Altair 8800’den farklı olarak bir ekrana ve klavyeye sahip olmasıyla ilk kişisel bilgisayar olma unvanına sahip olmuştur. 1947’den sonrasında işlemci üretilmiş ve işlemcinin üretilmesiyle bilgisayar boyutları giderek küçülmeye başlamıştır. IBM PC geliştirilirken birçok modeli üretilmiştir. Microsoft ile anlaşmasından sonra DOS kavramı ortaya çıkmıştır.

 

 Apple II

 

İlk kişisel olarak üretilen bir diğer bilgisayar modeli ise Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak’ın evlerinin garajında üretmiş oldukları Apple II’dir. Macintosh’un üretimiyle Apple II üretimi de sona ermiştir.

 

IBM ve Apple II ile günümüz bilgisayarlarının temelini oluşturan bilgisayar modelleri ilk üretimlerinin ardından hızlı bir gelişim sürecine girmiş zamanla taşınabilir boyutlarda üretim yaptıktan sonra, tablet modelinde bilgisayarlar üretilmiş hatta mobil telefonlar bile bilgisayar başına oturmadan bilgisayarın işlevlerini gerçekleştirebilecek teknolojiye ulaşılmıştır. Günümüzde var olan bilgisayarların işlevlerinin arttırılarak üretimine devam edilmesi gelecekte bilgisayarların daha küçük boyutlarda daha büyük işler yapan makineler olacağının ön izlemesini gösteriyor.

 

Bilgisayarların Gelişim Süreci” için 4 yorum

  1. Bilgisatarlar hayatimiza girdiyinden beri hicbir sey eskisi gibi olmadi. Hayatimizi pek coka cidan kolaylastirdi. Eglence dunyamiz genisledi ayni zamands

  2. Eski bilgisayarlar hatta ilk bilgisayarlar ikinci dunya savasi yillarinda bir fabrika buyuklugundeymis sanirim. Simdilerde ise bu fabrika buyuklugundeki aletler ceplere girdi

  3. Aynen ilk bilgisayar bir oda dolusu büyüklüğündeydi ve sadece 4 işlem yapabiliyordu diye biliyorum bende yani öyle duymuştum. Teknoloji sürekli gelişiyor nereden nereye geldik vay be.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina