Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır? | Teknoloji

Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?

 

Kripto para birimlerinden bahsetmeden önce mutlaka kriptografi konusunda bilgi edinilmesi gerekmektedir. Kriptoloji aslına bakıldığında bir şifre bilimi olarak bilinir. İlk defa İkinci Dünya Savaşı döneminde görülmüştür. Savaşın çıkmasında ve gelişmesinde çok büyük bir fonksiyonu vardır. Bu yöntemle gizli tutulması gereken bilgilerin güvenliğini sağlamak mümkün olacaktır. Peki kripto para nedir? Kripto para ise güvenlik yöntemi olarak kriptoloji biliminden faydalanan, dijital ortamlardaki sanal para birimlerine denilmektedir. Tıpkı Türk Lirası ve Dolay gibi bir para birimi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu tür para birimlerinden temel farkı kripto paraların matematik baz alınarak şifrelenmiş olmasıdır. Daha basit bir dille anlatılacak olursa, bu zamana kadar kullanılan sanal kart ya da sanal ortamlarda yapılan her türlü işlemlerin bu yönteme benzediği görülecektir. Yani fiziksel bir para yoktur, sanal ortamlarda sanal paralar ile işlemler yapılır. Binance tarzı uygulamalar yöntemiyle sanal para alışveriş işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin kavramında önemli olan bir diğer tabir de cashlink olarak bilinir. Bu yöntem özellikle de Türk üyeler tarafından tercih edilmekte olup, yabancı firmalar için para aktarımı ya da çeşitli yabancı bahis şirketleri aracılığıyla gelen paraların alınmasında elektronik cüzdan görevini görürler. Bazı kesimler tarafından ise Bitcoin cash tabiri sanal hesap olarak tanımlanmaktadır. Fakat ne şekilde tanımlanırsa tanımlansın sistemin kullanımı son derece pratik olup, güvenlik açısından da herhangi bir aksaklık durumu yaşamak mümkün olmayacaktır.

Kripto para almak isteyenlerin dikkat etmesi konulardan biri de coinlinkdir.  Binance coin aslına bakıldığında bir tür yazılımdır. Akıllı sözleşmelerde veri akışını sağlar. Çeşitli web API’ler ya da geleneksel banka hesaplarındaki ödemeler gibi kilit dışı kaynakların erişiminde etkili olan bir tür blokaj olarak bilinir. Bitcoin sistemlerinde adeta bir tür ara yazılımdır. Akıllı sözleşmeler sayesinde en önemli kaynaklara kişisel erişimler sağlanmakla birlikte, güven konusunda herhangi bir eksiklik söz konusu olmamaktadır. Banka ödemeleri gibi gerçek bir ödeme yönteminin bir tür taklidi niteliğinde sistemlerden biridir. Bu nedenle Bitcoin piyasasının önemli kavramları arasında yer almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir