Cafe Dekoru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Teknoloji

Cafe Dekoru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Her cafe ya da restoranlar menülerinin özelliği ve hizmet kalitesi ile ön plana çıkar. Ancak diğer işletmelerle girişilen bu rekabetin olumlu sonuçlanması için dekorasyon konusuna da özen gösterilmelidir. Öyle ki bir cafe hedef kitle üzerinde oraya ait olunduğuna dair bir imaj çizmek zorundadır. Bunun için de herhangi bir iç mimardan yardım alınması, işletmelerin gelir kaynaklarını arttırmak için yeni hedef kitleler elde etmesi açısından çok önemli bir konudur. Mobilya konusunda doğru seçimler yapan her türlü cafe tarzı işletmenin rakiplerinin önüne geçmesi kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bunun için ilk olarak cafe koltukları özel olarak tasarlanmalı ya da özel yapım şeklinde üretilmelidir. Bir işletme ne kadar modern bir şekilde dizayn edilmişse o kadar çabuk markalaşacaktır.

Markalaşma kavramı işletmeler için çok önemlidir. Çünkü günümüzde hemen hemen herkes bilinen, güvenilir ve başkaları tarafından da tavsiye edilen mekanları sık sık ziyaret etmektedir. Bir işletmenin markalaşması için sadece mobilya dizayn etmesi yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda çok lezzetli ve dikkat çekici tatlar sunulması da önemli bir gerekliliktir.  Fakat hatalı dekorasyon söz konusu olduğunda yemekler ve sunumlar ne kadar güzel olursa olsun iflas etmek kaçınılmaz bir son olacaktır. Bu nedenle cafe masaları seçerken özenli davranılması şart olmuştur. Tercih edilen masaların da mümkün olduğunca sandalyeler ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Bir işletme kurarken öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Mesela öğrenciler hedef kitle olarak belirlenmiş ise daha çok genç duran ve rengarenk mobilyaların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Buna göre nostaljik bir ortam, retro bir ortam ya da rustik bir tasarım kullanılabilir. Fakat her ne olursa olsun tüm cafe tarz işletmelerin en önemli özelliği konforlu olmasıdır. Gelen ziyaretçilere mümkün olduğunca ev sıcaklığında ve kaliteli bir atmosfer sunmak hedef kitlenin kalıcı bir şekilde bu mekanı ziyaret etmesinde etkili olacaktır. Bu neden bir dekor özelliği oluşturmadan önce mobilya  uzmanlarında tüyolar alınması çok daha sağlıklı bir ortam oluşturulmasında etkili olacaktır.

Birbirinden Şık Cafe Tasarım Önerileri

 

Günümüzde her geçen gün popülerleşen işletmelerden biri olarak bilinen cafe ya da restoranların son zamanların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Ancak bir cafe ya da restoran açmak isteyen girişimcilerin kendilerine rehber olacak bir iç mimar ile iletişime geçmesi gerekir. Çünkü bu tarz işletmelerde hedef kitle oluşturmak ve bu hedef kitlenin kalıcı olmasını sağlamak için mutlaka dekor özelliklerinin şık ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Günümüzde ekonomisine bakıldığında kişi başına düşüne gelir hızla artmaktadır. Bu da eğlence sektörü ve sosyal yaşamın hızla büyüyüp gelişmesine yol açmıştır. Çok eski zamanlarda sadece iş çıkışlarında ziyaret edilen cafeler şimdiler de her hafta sonu va hatta her hafta için dolup taşmaktadır. Ancak mobilya dizaynı şık olmayan, cafe masaları ya da sandalyeleri konforlu olmayan mekanlarda ne yazık ki iflas etmenin eşiğine gelmektedir.

Son zamanlarda yeni açılan cafelerin bir çoğu çok geçmeden kapanmaktadır. Mekanların birbiri ardına kapanmasının en önemli nedeni doğru dekorasyon uygulamalarından uzak olmalıdır.Bu nedenle herhangi bir işletme açarken, öncelikle konseptin kime yönelik ve nasıl olacağına karar verilmelidir. Günümüzde insanlar birbirinden farklı kişilik özellikleri ile dikkat çekerler. Bu kadar büyük farklılığı aynı ortamda barındırmak ve memnun etmek sanıldığı kadar da kolay bir iş değildir. Çünkü herkes bir yemek yemek için ya da sohbet etmek için gittiği mekanlarda iyi bir hizmet ve konforlu süreç geçirmeyi bekler. Bu açıdan bakıldığında ise cafe masa sandalye modellerinin şık bir şekilde seçilmesi çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her işletme gün içerisinde aynı mekanda birbirinden farklı ziyaretçilerin taleplerini karşılamak zorundadır. Bu taleplerin önemli bir kısmı ise konfora yöneliktir. İnsanlar nerede rahat ediyorsa o mekanları ziyaret etmek ister. Cafe dizaynından sonra ise konum çok önemli bir konum önemli bir kavram olacaktır.Özellikle de işler alanlarda bulunan mekanlar gelir elde etmek açısından daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle bir cafe açmadan önce tüm detayların  ince ince düşünülmüş olması önemli bir gerekliliktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir