Cassini Uzay Aracının Görevi Nedir | Teknoloji

Cassini Uzay Aracının Görevi Nedir

 

 

Cassini-Huygens

 

Cassini-Huygens yani kısaca Cassini NASA ve ESA’nın ortaklaşa imal ettiği ve Satürn sistemine gönderilmiş “amiral gemisi sınıfı” bir uzay aracıdır. Cassini 15 Ekim 1997 yılında Florida’dan uzaya fırlatılmıştı. Cassini’nin altı aşamalı bir görev planı vardı ve bunlar sırayla; Fırlatılış, Venüs’ün yörüngesinde araştırma, Venüs yörüngesinden çıkış, tekrar Dünya’nın yanından geçiş, Jüpiter’den sapanatışı ve Satürn yörüngesine yerleşmedir. Venüs, Dünya ve Jüpiter gibi gezegenlerin kütle çekiminden faydalanmak buradaki yörüngeye girme amaçlarının en temel nedenidir.

 

 Güneş Sistemini Tanıttı

 

Belirttiğimiz üzere Cassini’nin yapılış ve fırlatılış amacı Satürn hakkında detaylı bilgi toplamaktı. Ancak Cassini yalnızca bu görevle kalmayıp bizlere güneş sistemi hakkında birçok veri topladı. Cassini’ye kadar bizler Venüs’ün tropik bir iklimi olabileceği ve bahamalar benzeri bir gezegen beklemekteydik, ancak öyle olmadı…

 

Venüs ufak çaplı bir cehennem sayılabilirdi, çünkü yüzey sıcaklığı 127 ve 447 santigrat derece civarındaydı. Bütün bu keşiflerden elde edilen bilgiler neticesinde, bulunduğumuz sistemde yalnız olma ihtimali atmıştı.

 

 Satürn Kaşifi

 

Cassini diğer gezegenlerle tanıştıktan sonra ana görevi olan Satürn’e doğru yola çıktı. Satürn’ün halkası hakkındaki detayları Cassini bizlere söyledi. Örneğin, Satürn’ün halkasındaki asteroidlerin birçoğu buzdu. Fakat Satürn halkasının aksine bir gaz deviydi yani gezegen çekirdeği hariç gazlardan oluşmaktaydı.

 

Cassini Satürn’de toplamda 13 sene görev yaptı ve 62 farklı gezegende keşfetti. Bunlardan biri olan Titan’da metan denizi keşfetti. Bir diğer keşfi ise Enceladus uydusunun kalın buz tabakasının altında su olduğu ve burada da Dünya dışında yaşam olabileceğiydi. Yaşam olabileceğini düşündüğümüz yerlerde öyle olmadığını, hiç tahmin etmediğimiz yerlerde yaşam olabileceğini görmüş olduk. Yani Cassini astronomi dünyasına yaşadığımız yeri tekrardan öğretti.

 

 Satürn’de Görevine Sonlandı

 

13 yıllık görev süresinin sonunda, 15 Eylül 2017’de Satürn’e doğru ölüm dalışı yaptı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama,