Casus Yazılımlar Ne Anlama Gelir | Teknoloji

Casus Yazılımlar Ne Anlama Gelir

 

Casus Yazılımlar Ne Anlama Gelir?İnternet kullanan kişilerin sık sık karşılaştığı en büyük sorun casusu yazılımlar ile mücadele sorunudur. Casus yazılım genel anlamda izniniz olmadan bilgisayarınıza erişip kişisel verilerinizi çalan ya da bilgisayarınızın yapılandırma ayarlarını değiştiren yazılım türüdür. Yazılımlar genel olarak bilgisayarınıza izin vererek kurduğunuz bir program içinde kurularak kullanıcının internet alışkanlıklarını analiz edip kötü amaçlı kişilere iletebilmektedir.

Özellikleri

Genel olarak reklam pencereleri ya da özel bilgileri kontrol eden yazılımlar ile ilişkilendirilir. Bu tür yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatabilir, istenmeyen değişikliklere sebep olabilir, tarayıcınızı değiştirebilir hatta bilgisayarınızın eski ayarlarına dönmesini zorlaştırabilir.

Casus Yazılımın Belirtileri

-Bilgisayarınızı kullanırken web tarayıcınıza giremediğiniz halde genelde yetişkin içerikli reklamlara maruz kalıyorsanız bilgisayarınızda casus yazılım var demektir.
-Kullandığınız bilgisayarın ayarları değişti ise ve önceki ayarlara dönemiyorsanız casus yazılımlara maruz kalmış olabilirsiniz.
-Bilgisayarınızda sizin yüklemediğiniz arama kutucukları gibi ek yazılımlar mevcut ise casus yazılım tehlikesi olabilir. Ayarları düzeltseniz dahi bilgisayar her tekrar başladığında bu problem tekrar edecektir.
-Kullandığınız bilgisayarda fark edilir derecede yavaşlama söz konusu ise casus yazlım probleminiz olabilir.

Casus Yazılımlarda Korunma Yöntemleri

Kullandığınız işletim sisteminin güncellemelerini sık sık kontrol edin. Bu güncellemeler korsan programların bilgisayarınıza girmesini engelleyecektir.İşletim sisteminizde bulunan güvenlik duvarı korumasını etkin hale getirin. Kullandığınız internet tarayıcınızın güvenlik ayarlarını kontrol edin ve güncelleyin. Web sitelerinde gezerken güvenli sitelerde gezin. Lisanslı bir casus koruma programı kullanmanız da sizi kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyacaktır.

Casus Yazılımlar Ne Anlama Gelir” için 8 yorum

  1. Casus yazilimlardsn cok cektim. Bugun bile sitemde virus nedeniyle iki yazim silindi. Sonradan ugrwsmaalarimla sitemde viruslu dosya oldugunu gordum

  2. Çok yararlı oldu teşekkürler. Casus yazilimlar herk sin kabusu olabilecek seylerdir. Antiviruslerle guvenlik duvarina destek olmak lazim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir