Çevirimci Yazılımlar Nerede Kullanılır | Teknoloji

Çevirimci Yazılımlar Nerede Kullanılır

 

 

Yazılım Nedir?

 

           Yazılım programların ve uygulamaların çalışmasını sağlayan komutlardan oluşan programlardır. Çevrimiçi yazılımlar ise internet aracılığı ile online olarak kullanılan yazılımlardır.

 

Günümüzde birçok program mevcuttur. Hatta kullandığımız bilgisayar programları ayrıca tablet, akıllı telefon ve yeni çıkan giyilebilir saatlerdeki programların hepsi yazılımlar aracılığı ile çalışmaktadır. Bu programların çoğu online olarak çalıştığı gibi çoğu programlar ise online olmadan çalışmaktadır.

 

 Yazılımlar Nasıl Oluşur?

 

Yazılımlar programlama dilleri aracılığıyla kodlama sayesinde makine dilini görsele çeviren arabirimdir. Programcıların uygulamaları, programları, oyunları görsel veya nesnel olarak yapmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar kendine uygun olan ya da beğendikleri oyun ve programları seçerler.

 

Yazılımlar kullanıcılar için büyük kolaylıktır. İş için veya özel amaçlı kullanılan Word bir yazılım sayesinde üretilmiş. Bilgisayarınıza baktığınız da gördüğünüz tüm programlar ve ekran yazılım sayesinde yapılmıştır. Akıllı telefonunuzdaki tüm uygulamalar, oyunlar, notlar, ayarlar vs. yazılım sayesinde yapılmıştır.

 

Sizler bir oyun oynadığınızda, program açtığınızda bunlar bilgisayar veya telefonunuzun beynine kod olarak gider. Telefon veya bilgisayarın beynine kod olarak gitmesini sağlayan şey ise yazılımlardır.

 

Yazılımların birçok amacı vardır.Eğitim amaçlı olanlar, bilgi amaçlı olanlar oyun amaçlı olanlar vs. gibi birçok yazılım üretilir.

 

-Eğitim amaçlı olanlar; Word, Excel bunları iş amaçlı olacağı gibi okul için ödev amaçlı olarak yazılar yazarak, hesaplamalar yaparak kullanabilirsiniz.

-Bilgi amaçlı olanlar; soru-cevap şeklinde olarak yazılmış programlardır.

-Oyun amaçlı olanlar ise günlük can sıkıntınızı gidermek için yazılmış yazılımlardır.

 Çevrimiçi Yazılımlar Nerede Kullanılır?

 

Çevrimiçi yazılımlar iki şekildedir; birincisi karşınızda bir operatör olarak bulunan birisinin size yardımıyla kullanılan programlardır. Sizin soracağınız tüm sorulara yardımcı olacaktır.

İkincisi de operatör olmadan kullanılan çevrimiçi yazılımlardır. İnternetin olduğu her yerde kullanılır. Buna örnek verecek olursak; en yaygın bilinen Facebook’tur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir