cpanel Nedir ? | Teknoloji

cpanel Nedir ?

Bugün cPanel nedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız. cPanel nedir diye merak ediyor ve şu an bu makaleyi okuyorsanız bu makalenin sonunda umarım kafanızdaki soru işaretlerini gidermiş olacağız.

cPanel linux hostingler için bir tür yönetim panelidir. Hosting firması, müşterilerinin hostinglerini kendileri rahatlıkla yönetebilmesi için bu yazılım için lisans ücreti öderler.

Hosting firmasından aldığınız hostingin cPanel paneline girmek istiyorsanız tarayıcınızın adres sekmesine aşağıdaki linklerden birisini girmeniz gerekiyor.

cPanel’de hosting’imiz için neleri yönetebileceğimizi inceleyelim.

FİLES katagorisinde bulunan ve hostingimizin daha çok yedek ve dosya işlemlerini yönetmemizi sağlayan araçlar bulunmaktadır. Bunlar, File Manager-Görüntüler-Dizin Gizliliği-Disk Usage-Web Disk-FTP Accounts-FTP Bağlantıları-Backup-Backup Wizard ‘dır.

VERİTABANLARI klasöründe bulunan ve hostinginizin veritabanlarını yönetmenize yarayan araçları görüntüleyebilirsiniz. Bunlar, phpMyAdmin-MySQL Databases-MySQL Database Wizard ve Uzak MySQL’dur.

DOMAİNS katagorinde bulunan araçlar ile adından anlaşılacağı gibi domain ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. bu araçlar, Site Publisher-Addon Domains-Subdomains-Rumuzlar-Redirets-Basit Bölge Düzenleyicisi ve Gelişmiş Bölge Düzenleyicidir.

EMAİL klasöründe ise yine adındanda anlaşılacağı gibi e-posta ile ilgili ayarlamaları,e-posta oluşturmak gibi işlemlerinizi ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Katagoride bulunan araçlar, Email Accounts-Forwards-MX Entry-Otomatik Yanıtlayıcılar-Default address-Mailing Lists-Gönderimi izle-genel E-posta Filtreleri-Email Filtres-Doğrulama-Adres Aktarıcı-Apache SpamAssassin-Şifreleme-BoxTrapper-Takvimler ve Kişiler’dir.

CLOUDFLARE – SUPERCHARGE YOUR WEBSİTE katagorisnde web sitenizin bulut sunucu ayarlarını yapılandırarak daha hızlı açılmasını sağlayan araçları bulabilirsiniz. Bu araçlar, CloudFlare-CloudFlare Status-CloudFlare Security-CloudFlare Performance-CloudFlare Analytics-CloudFlare Support ‘dur.

METRİK katagorisinde hosting ile ilgili hataları, trafik limitlerinizi ve ziyaretçi istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Bu araçlar, Ziyaretçiler-hatalar-Bandwidth-Ham Erişimdir.

SECURİTY katagorisinde ise hosting güvenlik ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu araçlar, SSH Erişimi-IP Engelleyici-SSL/TLS-Hotlink Protection-Leech Protection-ModSecurity ‘dir.

YAZILIM katagorisinde ise bulacağınız araçlar ise PHP-PHP PEAR Packages-Perl Modules-Site Software-Optimize Website-Softaculous Apps Installer-Select PHP Version ‘dur.

ADVANCED katagorisinde bulabileceğiniz araçlar, Cron Jobs-DNS’i İzle-İndeksler-hata Sayfaları-Apache handlers-MIME Types-Vırus Scanner ‘dır.

PREFERENCES katagorisinde bulacağınız araçlar, Şifre & Güvenliği-Change Language-Change Style-İletişim Bilgileri-Kullanıcı Yöneticisi’dir.

SOFTACULOUS APPS INSTALLER katagorisinde hazır kurulum scriptlerini bulabilirsiniz. WordPress,Joomla ve bir çok hazır script kurulumunu otomatik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz otomatik yükleyiciler içerir.

 

cPanel ile ilgili daha fazla dökümana documentation.cpanel.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

cpanel Nedir ?” için 2 yorum

  1. Bu ise yeni basladiysaniz benim gibi cok karistirmatin cpnaeli. Sitemizden olmaniz muhtemel olabilir. Ufak hatalar bile site erisimini kapatabiliyor.

  2. Cpnael sifreinizi benim gibi sik sik unutuyorsaniz size tavsiyem bu islemi hosting uzeronden yapin. Hostingi acin ve ordan cpanele giris yapin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina