Data Nedir? | Teknoloji

Data Nedir?

 

Data Nedir?

 

           Teknoloji hayatımıza yeni kavramları beraberinde getiriyor. Kelime kökeni İngilizce olan data kelimesinin Türkçe olarak karşılığı veridir. Kelime kökenine daha da indiğimizde ham bilgi manasını taşıdığını da görürüz.

 

Teknolojinin ilerlemesi data ile ilgili yeni başka bir kavramı daha katıyor hayatımıza ve bu kez de karşımızda Big Data diye adlandırılan bir kavram görüyoruz. Esas kavram olan big dataya değinecek olursak, eğer data, veri ise big data da büyük veridir diye kısaca özetleyebiliriz.

 

 Big Data Nedir?

 

Big Data analiz etmek ve verimi arttırmak amacıyla toplanan verilerdir. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber veri hacmi oldukça artmış ve bununla birlikte büyük veri kavramına ihtiyaç doğmuştur. Veri hacmindeki artış depo kapasitesindeki artışı da beraberinde getirmiştir ve büyük verileri depolama imkanının var olmasıyla birlikte büyük veri kavramı daha da çok işlevselliğe sahip olmuştur. Veri boyutundaki artış klasik yöntemleri etkisiz kılmaya başlayınca yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Büyük veri bir hizmetin ya da ürünün, kalitesini, verimliliğini arttırabilir ve geliştirebilir. Lider konumda olan birçok ülkenin büyük veri analizlerine önem verdiğini görürüz. Seçim analizleri, internet, bilimsel etkinlikler, emlak ve medya üzerine yapılan analizler bunlara örnektir.

 

 Büyük Veri Örneği

 

Büyük veriye depolanmış veriler düzenli veriler de olabilir düzensiz veriler de olabilir. Örneğin Müşteriye ait bilgiler kaydedilmiş düzenli verilerken projelerin not alınmış dokümanları düzensiz olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, One Hit Wonder,Joyetech, Genel Kültür Sitesi,