Elektronik Veri Ne Demek? | Teknoloji

 Elektronik Veri Ne Demek?

                              

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile bilgisayar ve akıllı telefon, tabletlerin kullanımı çok büyük bir artış göstermiştir ve neredeyse her bireyin akıllı cihazı bulunmaktadır. Bireyler bu cihazları kullanırken bit, bayt gibi terimlerle karşılaşmaktadır.

Nedir Bu Bayt?

İnsanlar kullandığı bilgisayar ve telefon gibi eşyalarda bayt kavramıyla çok fazla karşılaşmaktadır. Şimdi bayt nedir bir göz atalım. Baytı tanıtmadan önce bit kavramını bilmek gerekiyor. Bit ise bilgisayardaki verileri ifade eder. Kısacası bilgisayardaki en küçük veri boyutunun adıdır. Bayt kavramına gelecek olursak ise 8 bit 1 bayttır. Yani bit bayt’ın daha küçük bir birimidir. Bayt 8 bit değerindedir ve boyut olarak ekrandaki bir harfi ifade eden veridir.

Sadece Bayt mı?

Sadece bayt ve bit veri birimi yoktur. Başka sayacak olursak Kilobayt denilen baytın bir üst biri olarak kullanılan veri birimi de vardır. Nedir bu kilobayt? 1024 bayt 1 kilobayta denk olmaktadır. Yani kilobayt hemen altındaki veri birimi olan baytın 1024 katı olarak işlev görmektedir. Bunların tamamı ise piyasada elektronik veri olarak isimlendirilmektedir. Elektronik veriler insanların bilgisayar, telefon ve benzeri şeyleri kullanırken kullanımlarını takibe almaya ve daha birçok işleve yarar. Özellikle tüm dünyada teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi sebebiyle elektronik verilerin kullanımı ve elektronik verilerin ne demek olduğu insanlar tarafından tanınmaya ve aktif olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir