Evren Büyüyor Mu? Yoksa Küçülüyor Mu? | Teknoloji

Evren Büyüyor Mu? Yoksa Küçülüyor Mu?

İçerisinde bulunduğumuz dünya ve diğer tüm gezegenlerin içinde bulunduğu yapıdır evren. Bilim adamları ve pek çok kişi bu yapının büyüyüp büyümediği sorusuna cevaplar aradı ve sonunda açık olarak evrenin büyüdüğü anlaşıldı. Merkezsiz biçimde büyüyen evren, tıpkı şişen bir üzümlü keki andırmaktadır. Bu kek içerisinde üzümleri gök adaları olarak hayal edebiliriz.

Burada yapılan açıklama şişen bu kek içerisinde her şey buyuyor mu şeklinde insanların kafasını karıştırabilir. Büyüklük olarak her şey iki katına çıksaydı yani, evler , arabalar, insanlar aklınıza gelen hemen her şey iki katına büyüseydi bu durumun farkına varılabilir miydi? Siz bir bina büyüklüğüne ulaştığınızda binada sizden çok daha büyük gökdelen boyutuna ulaşmış olsaydı sanıyoruz ki kimse bu durumu anlayamazdı.

evren (1)

Bilim adamları evrenin genişlediğini fark edip bu yönde açıklamalar yaptıklarında aslında evren içerisindeki cisimlerin genişlediklerini kastetmediler. Yine kek üzerinden örnek verelim. Kek içerisinde sık sayılabilecek ölçüde üzüm olsun. Yan yana dizilen hatta üst üste olan bu üzümler kek pişerken ve kabarmaya başladığında birinden uzaklaşacaktır. Kısacası üzümler de kek gibi kabarmayacak ve şişmeyecek. Başlangıçta alt alta ve yan yana olan üzümler sonradan aralıklı ve mesafeli olacaktır. İşin bu kısmında akla gelen bir başka soruda acaba kek mi şişti yoksa üzümler mi küçüldü olabilir.

Uzayın yani evrenin büyümesi durumunda gezegenler arası mesafe tıpkı bu üzümler gibi açılacaktır. Zaten bilim adamları da buna dayanarak evrenin genişlediğini açıklamışlardır. Peki ya gezegenler ve gök adaları küçülüyor ise? Belki de evren az miktar büyürken evren içerisindeki her şey daha hızlı küçülüyor dur? Bunlar akla gelen ilginç sorular olsa da sanırım ispatı zor olan varsayımlar olacak kalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir