Evrendeki En Eski Patlama Ne Zamandadır | Teknoloji

Evrendeki En Eski Patlama Ne Zamandadır

Big-Bang denilen evren içindeki en eski patlama, evrende belirsiz bir hacme sahip tek bir noktanın genişleyip büyümesidir, bu olay esas itibari ile bir patlama değil büyüme olayıdır. Bu tekil noktanın genişlemeye başlamasıyla birlikte, hidrojen, helyum, lityum diye adlandırılan atom çekirdekleri belli bir yoğunluk ve sıcaklığa ulaşmıştır. Ancak bu gazların kütle çekimsel etkilerinin kendi üzerlerine çökmeye başlamasıyla, yıldız ve galaksiler oluşmaya başlamıştır. Bu olayın evrende oluşum tarihi günümüzden 13.8 milyar yıl öncesidir.

 

Dünyadan 13 milyar ışık yılı uzaklıkta meydana gelmiş olan bu patlama, ancak günümüzde İngiliz bilim adamları tarafından tespit edilmiş ve İngiliz “Nature” dergisin de yayınlamıştır. Bu yazıda tespit edilen Gama ışınlarının karanlık çağa ait olduğu bildirilmiştir.

 

 Bing-Bang Olayının Işıkları Neden Bugüne Kadar Görülemedi?

 

Evren de bir nokta genişlemeye başladığında 38.000 yıl boyunca ışık yayamamaktadır çünkü bu sırada olay evreni çok yoğundur ve ışığı dışarı sızdıramamaktadır. Bu süre sona erdiği zaman yoğunluk düşmekte ve ışık evrene yayılmaya başlamaktadır. Evren içinde oluşan en eski patlama sırasında yayılan ışığın, evrenin her noktasında görülebilmesi gerekmektedir. Bu ışık dünyamıza henüz yeni ulaşmıştır.

 

 Doppler Etkisi:

 

Doppler Etkisi, bir ışık dalgasının bizden uzaklaştıkça, dalga boyunun büyümesi yani kırmızılaşması, bize yakınlaştıkça dalga boyunun küçülmesi yani mavileşmesi demektir. Aynı şekilde bir ses dalgası da bizden uzaklaştıkça pesleşir, yakınlaştıkça tizleşir. Bu teoriye göre uzayda bir yıldız, gezegen ya da galaksinin ışığı kırmızılaşıyorsa bizden uzaklaşıyordur. Evren içindeki bir gezegenin ışığı bize ulaştığında, ışıkları dünyaya çok geç ulaştığı için biz o gezegenin gençlik halini görmekteyiz.

 

Ayrıca ışığın parlaklığı da kat ettiği mesafeye göre değişmektedir. Gelen ışığın rengi ve şiddetinin doppler tayfıyla incelenmesiyle bu ışıkların bing-bang olayından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir