WordPress'den Facebook'a otomatik post Nasıl Gönderebilirsiniz?

WordPress’den Facebook’a otomatik post Nasıl Gönderebilirsiniz?

WordPress sitenizden Facebook’a otomatik post mu göndermek istiyor musunuz? Facebook, yaklaşık olarak bir milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal medya sitesidir. Bunun yanında facebook pek çok web sitesi açısından en büyük trafik kaynağından biridir. Makalemizde web sitemizin trafiğini arttırmak için WordPress’den Facebook’a otomatik post  nasıl  göndereceğimizi göstereceğiz.
Facebook’a otomatik post Nasıl gönderilir ?

Neden WordPress Mesajlarını Facebook’ta Otomatik Olarak Paylaşalım?

Facebook bilindiği gibi büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Bu durum Web siteniz için önemli bir trafik kaynağı oluşturacaktır. Bunun yanında , güçlü bir takip oluşturmak için Facebook’daki kullanıcılar ile iyi bir etkileşime girmeniz gerekecek.
Etkileşimi otomatikleştirmeniz sitenizde paylaştığınız bir içeriğinizi Facebook sayfanızda veya profilinizde paylaşmanızdır.
Bu makalemizde size bunu yapmanın çeşitli yollarını göstereceğiz. Bu konuda sizler kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.
Makalemize anlatacaklarımız uzun olacağından sabırla sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. otomatik post işlemini 3 şekilde yapabiliriz.

  1. Birinci yolumuz IFTTT  Kullanarak WordPress’den Facebook’a otomatik post gönderme
  2.  Otomatik olarak Facebook’a Buffer’ı Kullanmak

WordPress Plugin yani bir eklenti ile Facebook’a Otomatik Olarak gönderimde bulunma

Yöntem 1: IFTTT’yi Kullanarak WordPress’den Facebook’a otomatik post

IFTTT işlemi, çevrimiçi olan hesaplarınızı otomatikleştirmenizi ve sizlerin internet çalışması yapmasını sağlayan popüler bir çevrimiçi araçtır.  IFTT , Uygulamaları tanımlamanıza müsaade eder. Uygulama, iki adet çevrimiçi hesabınızı birbirine bağlar. Hesapların birinde bir tetikleyici arar ve tetikleyici bulunduğunda, diğer hesabınız üzerinde önceden tanımlanmış işlemlerinizi halleder.
WordPress bloğunuzda yeni bir yayın yayınladığınızda IFTTT’yi Facebook hesabınıza otomatik postalamaya hazır hale getirmiş olursunuz.

Bu işlemi nasıl gerçekleştiririm?
Öncelikle ilk yapmanız gereken IFTTT web sitesini ziyaret etmek ve yeni bir hesap oluşturmaktır.
kayıt işlemlerinden sonra, ekranın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızı tıklamanız ve akabinde ‘Yeni Applet’i seçmeniz gereklidir.
IFFT ile Facebook'a otomatik post
IFTTT ile Facebook’a otomatik post

Bu işlem IFTTT sihirbazının başlamasını sağlayacaktır.
Sihirbazın başlaması için öncelikle + bu bağlantısını tıklamanız gerekir.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 2
                          IFFT ile Facebook’a otomatik post 2

Daha Sonra, IFTTT bir hizmet seçmenizi isteyecektir. Arama kutusuna WordPress yazın ve seçimi yapın.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 2
                                           IFFT ile Facebook’a otomatik post 3

IFTTT, artık WordPress sitenize bağlanmanızı isteyecektir. Bağlan düğmesine basarak  devam edin.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 4
                                 IFFT ile Facebook’a otomatik post 4

şimdi ise oturum açmak için WordPress adresiniz, e-postanızı veya kullanıcı adınızı ile giriş yapanız istenecektir.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 5
                                     IFFT ile Facebook’a otomatik post 5

Bu bilgilerden sonra yapanız gereken bağlan tuşuna basmaktır. IFTTT bu andan itibaren bilgilerinizi kaydedip WordPress sitenize bağlanmaya çalışacaktır.

işlemlerin bir kısmını hallettik. Şimdi kalanları yaparak işlemlerimizi sonlandıralım. Yukarıdaki işlemlerden sonra ,size WordPress uygulaması size siteniz için seçebileceğiniz tetikleyicileri sunacaktır. Bir yayının ne zaman yayınlanacağını , belirli bir kategori yada etiketleme seçebilirsiniz

IFFT ile Facebook'a otomatik post 6
                             IFFT ile Facebook’a otomatik post 6

sonrasında Devam etmek için herhangi bir yeni posta kutusunu tıklayın.
Bu sizi IFTTT uygulamasındaki ‘+that bölümüne getirecektir. Devam etmek için + işaretine tıklamalısınız.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 7
                                    IFFT ile Facebook’a otomatik post 7

Bu aşamayı da geçtikten sonra IFTTT uygulaması yine sizden bir servis seçimi yapmanızı isteyecektir. Bu adım  IFTTT tarafından otomatik olarak sizin tarafınızdan gerçekleşmesini talep ettiğiniz servis olacaktır. Bu işlem sırasında, Facebook’u bulun ve seçin.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 8
                                     IFFT ile Facebook’a otomatik post 8

Bu aşamada dilerseniz kişisel profilinizi seçebilir yada sayfanız varsa sayfanıza gönderim yapabilirsiniz. Seçimden sonra Yine Facebook’un iznini isteyeceği bir pop up görünecek. Devam diyerek Facebook hesabınızı İFTTT’ye bağlayın.
artık facebook üzerinden yapılacak işlemleri görebilirsiniz.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 9
                                          IFFT ile Facebook’a otomatik post 9

Devam edebilmek için ‘Bağlantı Postası Oluştur’ yani Create a Link Post’ kutucuğunu tıklatmanız gerekir.
IFTTT uygulaması size hareket ayarları sunacaktır. Bu bölümde mesajınızın Facebook’ta nasıl görünmesini istediğinizi seçebilir ve değiştirebilirsiniz.

IFFT ile Facebook'a otomatik post 10
                                            IFFT ile Facebook’a otomatik post 10

İlk aşamanın yavaş yavaş sonlarına geldik. Devam edebilmek için “İşlem oluştur” yani “Create action” düğmesine tıklayın.
işlemlerin Hepsi bu kadar, artık IFTTT’yi kullanarak WordPress’den IFFT ile Facebook’a otomatik post  ilanı sistemini başarıyla kurduk. Bundan sonra, uygulama kurulum sihirbazından çıkmak için Son düğmesini basabilirsiniz.

Yöntem 2: Arabellek Kullanarak Facebook’a Otomatik Olarak Gönder

Buffer , bir çok sosyal araç için durum güncellemeleri yapabilmenizi sağlayan bir uygulama ve araçtır. Bu sosyal medya araçlarına tabiki Facebook da dahildir.  Bunun için ilk olarak;
Buffer web sitesini ziyaret etmeniz ve yeni bir hesap açmanız gereklidir.
Buffer kullanmanın faydaları postlarınızın ve yayınlarınızın yayınlanma saatini ayarlayabilmenizdir. Paylaşım yapabilmek için bu sayede en uygun zamanı seçebilirsiniz. Yayınınızı ne zaman yayınladığınıza bakmaksızın yeni bir paylaşım için uygun zamanı siz seçebilirsiniz
Bir buffer hesabı için sadece kaydolmak tek başına yeterli değildir. Ayrıca kayıt işleminden sonra onu WordPress sitenize bağlamanız gereklidir.
Bunu yapabilmek için WordPress to Buffer eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek gerekir.
Etkinleştirme işleminden sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmak gerekir. Bu işlemi WP Buffer sayfasını ziyaret etmeniz şarttır.

Buffer ile Facebook'a otomatik post
                         Buffer ile Facebook’a otomatik post

WordPress sitenizi Arabellekle ilişkilendirmek için bir erişim aracına ihtiyacınız vardır. Erişim aracı alanının alt kısmında bir geri arama URL’si bulunur. Sonraki adımımızda bu URL’ye ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple URL’yi kopyalayınız. Sonrasında Buffer Geliştiriciler web sayfasına gidin ve bir uygulama oluştur butonuna tıklayınız.

Buffer ile Facebook'a otomatik post
Buffer ile Facebook’a otomatik post

Uygulama size web sitenizin sahip olduğu URL’si ve bir önceki kısımda kopyaladığımız geri arama URL’si için girilmesi gereken açıklamaların olduğu bir form getirecektir.

Buffer ile Facebook'a otomatik post 3
Buffer ile Facebook’a otomatik post 3

Bu adımdan sonra ‘Uygulama Oluştur’ kısmını tıklıyoruz. Sistem şimdi uygulamanızı oluşturacaktır. Ayrıca sistem Bir adım sonraki sayfada API anahtarlarını ve erişim belirtecini gösterecektir.

Buffer ile Facebook'a otomatik post 4
Buffer ile Facebook’a otomatik post 4
Erişim simgesini kopyalamanın ardından sitemizdeki eklentinin ayarlar kısmına yapıştırmalıyız. Kaydet diyerek devam etmeliyiz.
Wordpress to buffer eklentisi bundan böyle WordPress sitenizi sağlıklı bir şekilde Buffer hesabınızla ilişkilendirecektir. Bağlama sonrası eklentinin ayarlar sayfasına gidiyoruz. Burada yayınlar ve sayfalar adında iki yeni sekme oluşmuş olmalı. Bu sekmeler sayesinde yayınlarınızın nasıl paylaşılması gerektiğini tıklayarak seçin.
Buffer ile Facebook'a otomatik post 5
Buffer ile Facebook’a otomatik post 5

Tıklama sonrası bağlı sosyal medya profillerinizi göreceksiniz. Eğer buffer hesabınıza herhangi bir sosyal medya profili henüz bağlamadıysanız bufffer hesabınızdan bunu yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız olaya örnek olarak bir facebook hesabınızı açın ve ayarlardan “hesabı etkinleştir” seçeneğini işaretleyin. Başka sosyal ağlarınız varsa bu hesaplar içinde aynı işlemi yapın.
Sistemde yaptığınız tüm ayarlamalar sonrasında ayarların kaydedilmesi önemlidir. Bunun için kaydet düğmesine basmayı unutmayınız. Yapacağımız işlemlerin tamamı bu kadar. Artık wp to buffer eklentisi yeni yayınlanan mesajlarınızı otomatik olarak Facebook’a gönderecektir.

Yöntem 3: WordPress Eklentisi Kullanarak Facebook’a otomatik post

Sıradaki anlatacağımız yöntemin kurulumu diğerlerine göre biraz daha uzundur. Ancak bu yol sayesinde daha fazla sisteme daha fazla kontrol sağlayabildiğimizi söyleyebiliriz. Yöntemle yayınlarımızı belirli kategorilerde yada etiketlerde yayınlayabilir bunun yanında özel yayın türleri ekleyebiliriz.
İlk olarak  eklentiler ve yeni eklenti ekle diyerek AccessPress Facebook Auto Post eklentisini WordPress bloğumuza kuruyoruz. Ardından etkinleştirerek sıradaki adıma devam ediyoruz. Etkinleştirme gerçekleşince yönetim panelinde ‘AccessPress Facebook Auto Post’ adında yeni bir menü oluşacaktır. Çıkan sekmenin üzerine tıklayarak eklentinin ayarlar sayfasına geçebiliriz.
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post

İlk olarak ‘Otomatik Yayınla’ seçeneğinin yanında bulunan kutucuğu işaretliyoruz. Böylece sitemizde otomatik yayına izin vermiş olduk. Sonrasında bizden facebook uygulama kimliğimiz ve anahtarımızı girmemiş istenecek. Bu kısımdaki bilgilerinizi Facebook Developers sitesini ziyaret ederek edinebilirsiniz. ‘Yeni bir uygulama ekle’ sekmesini tıklayarak işlemlerimize devam ediyoruz.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 2
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 2

Bu bölümde yeni bir pencere açılacak ve bizden uygulamanın görünen adını belirtmemiz, e-posta adresimizi yazmamız ve bir kategori seçmemiz istenecek. Bu kısımları doldurarak işlemlerimize devam ederek ‘Uygulama Kimliği oluştur’ diyoruz.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 3
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 3

Facebook bizim adımıza bir uygulama kimliği oluşturacaktır. Sonraki ekranda gösterge tablosu karşımıza gelecek. Bizde bu tabloyu tıklıyoruz. Bu işlem bizi kimlik ve anahtarımızı görebilmemiz için kontrol paneline götürecektir. Gizli olan anahtar kodunuzu görebilmek için göster butonuna basmanız yeterlidir. Bu kodu kopyalayın ve eklentinin ayarlar sayfasına geçip yapıştırın. Akabinde uygulama gösterge tablosuna geri gelin ve ‘Platform Seç’ düğmesine basın.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 4
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 4

Bu seviyede yeni bir pencere açılacak ve sizden bir web sitesi seçmenizi isteyecektir.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 5
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 5

Facebook sizi snippet kodu olan ve uygulamayı nasıl kullanacağınızı gösteren bir sayfaya yönlendirecek. ‘Web siteniz hakkında bize bilgi verin’ kısmına gidin ve sitenizin URL sini girin.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 6
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 6

Bu aşamadan sonra sitenizin Url sini kaydedin ve kurulum sihirbazını bitirin. Uygulamayı kullanabilmek için son bir adım daha kaldı. Uygulama inceleme sayfasına geçin evet ikonunu tıklayarak uygulamanın herkese açık hale gelmesini sağlayın.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 7
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 7

Tüm bu işlemlerden sonra facebook uygulaması artık WordPress sitenizle kullanılmaya hazır hale geldi. Şimdi uygulama kimliğiniz ile gizli olan anahtarınızı girmek için eklentinin ayarlar bölümüne geri donun. Ayarları kaydet diyerek işlemi sonlandırın. Son olarak eklentiyi facebook ile bağlamak için ‘Yetkilendirme’ düğmesine basınız.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 8
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 8

İzin isteyen bir pop up göreceksiniz. Bu sizi Facebooka götürecektir. Devam et deyin ve akabinde uygulamanın eklendiği postları ve yayınları kimin görebileceğini seçin.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 9
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 9

İzin verme işleminden sonra WordPress sitesindeki eklenti ayarları sayfasına geri yönlendirileceksiniz. Sonra facebook hesap kimliğinizi eklenti ayarlarına eklemeniz gerekmekte. Eklentinin kalan kısımları açıklama metinlerinden oluşur. Hangi yazılan yazıların otomatik post olarak Facebook’a gönderileceğini seçebilirsiniz.

AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook'a otomatik post 10
AccessPress Facebook Auto Post ile Facebook’a otomatik post 10

Son yapılan değişiklikleri kaydetmek için ayarları kaydet düğmesine basmayı kesinlikle unutmayınız. Artık Facebook otomatik post eklentisi ayarlarınıza bağlı olarak paylaşım yapmaya başlayacak.  Makalemizin yazılarınızı facebookta paylaşma konusunda yardımcı olacağınız düşünüyoruz. Sizlerde görüşlerinizi sayfamızın yorumlar kısmından yazarak bizlere ulaşabilirsiniz

WordPress’den Facebook’a otomatik post Nasıl Gönderebilirsiniz?” için 3 yorum

  1. Aosyal.medya bir web master icin olmazsa olmazlardan gercekten. Bende elimden geldiyunce kullanmaya calisiyorum. Artik oldugu kadsr bakalim. Daha yeniyi bu sektorde.

  2. Bir donem bufferi kullanmistim. Ancak sonradan sosyal medyayla olan iliskimia zaltinca kaldirdim. Ancak simdilerde yeniden web site islerine donus yapicam. Tekrar kullanabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama