Galaksilerin Kütleleri Nedir? | Teknoloji

Galaksilerin Kütleleri Nedir?

 

Kütleler ve Galaksi İlişkisi

 

Diğer adıyla gök ada, birbirlerine kütle çekim kuvveti ile bağlı yıldızlardan, yıldızlar arası gazlar, toz ve plazmanın birleşiminden oluşan yıldızlar arası madde ve henüz ne olduğu tam olarak bilinmeyen karanlık maddeden oluşmuş bir sistemdir.

 

Cüce galaksiler milyonlarca, dev galaksiler ise cüce galaksilerin içerdiği yıldızlardan sayıca daha fazla yıldız içerir. Bir galaksinin sahip olduğu yıldızların hepsi o galaksinin kütle merkezinde yer alan yörüngelerde dönerler. Galaksi kütlesini hesaplamak galaksi kütlesinin çoğunluğunu tam olarak bilgi sahibi olmadığımız varlığı sadece kütle çekim kuvvetiyle anlaşılabilen karanlık madde oluşturduğundan dolayı oldukça zordur. Ayrıca galaksilerin binlerce ışık yılı çapında dev kütlelere sahip olduğunu da düşünürsek bu işin çok zor olacağını anlayabiliriz.

 

 Samanyolu Galaksisinin Kütlesi

 

Kanada’da ki McMaster Üniversitesi’nde bulunan astrofizikçilerin yaptığı araştırmalar sonucunda Güneş Sistemimizin de içerisine dahil olduğu Samanyolu Galaksi ‘sinin kütlesi hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Bu araştırmaları yöneten Gwendolyn Eadie ve Prof. William Harris küresel yıldız kümelerinin dolaşım pozisyonlarını, hareket ve hızlarını konu alan uzun ve zorlu bir çalışma sürecinin sonucunda zor da olsa ulaştıkları sonuçları yayımlamışlardır.

 

Astrofizikçilerin bu yöntemi kullanma sebebi ise küresel yıldız kümelerinin bulunduğu orbitelerinin, karanlık madde tarafından denetletilen galaksi kütle çekimiyle belirleniyor olmasıdır. Araştırma sonuçlarına göre Samanyolu’nun sahip olduğu kütlenin yaklaşık olarak 1011×7 Güneş kütlesi kadarıdır.

 

 Güneş Kütlesi Ve Galaksi Kütlesi

 

Güneş kütlesini bile sayılarla açıklamak kolay değilken miyarlarca güneş kütlesine sahip galaksi kütlesini tarif edebilmek çok zor olmakla birlikte örnek verecek olursak Samanyolu Galaksisinin kütlesi olan 7 x 1011 Güneş kütlesini anlamlandırmamız da oldukça zorlaşacaktır. Samanyolu galaksisinin de diğer galaksilere göre küçük kütleli olduğu da bilgiler arasındadır. Güneş kütlesinin ise 330.000 Dünya kadar olduğu bilgisi mevcuttur. Sonuç olarak galaksiler sayılar ile anlamakta zorlanacağımız büyük kütlelere sahiptirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir