Gök Taşı Nedir? Dünyamıza Nasıl Düşer? | Teknoloji

Gök Taşı Nedir? Dünyamıza Nasıl Düşer?

Uzaydan, dünya atmosferine giren maddelere göktaşı denir. Dünya atmosferine 1 yılda binlerce (yaklaşık olarak 3-4 bin) gök taşı girer. Binlerce gök taşından sadece 500 kadar yere düşer ve gerçek boyutundan oldukça küçük bir hâlde olur. Bunun nedeni ise dünya atmasoferine giren gök taşlarının sanıyede 10-70 kilometre hıza ulaşmalarıdır. Bu hızla dünya atmosferine giren göktaşlarının çoğunluğu yeryüzüne ulaşmadan eriyip yok olurlar.

  Gök taşları’nın Özellikleri:

Gök taşları, kimyasal ve petrografif özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Kimyasal bileşimlerine göre taşsı (Aerolit), demirli (Siderit) ve taşsı – demirli (Siderolit) olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Taşsı gök taşları demir, silisyum, karbon,magnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli gök taşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli, göktaşları ise olivin ile çeşitli metaller içerir. Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman, krater meydana getirebilir. Ancak krater oluşumu göktaşının yoğunluğuna, hızına ve çarptığı malzemenin özelliklerine bağlı olduğundan her zaman bir krater yapısı oluşmaz.   Gök taşları ve Meteor arasındaki farklar: Gök taşı, uzaydan tümüyle parçalanmadan yeryüzüne ulaşmış katı öğeleridir. Meteor ise  bir gök taşı olmak zorunda değildir. Bir yıldız bir element bir gezegen olabilir. Meteor uzayda gezinirken bir gezegenin çekim kuvveti onu kendine çekerek hızlandırır ve gezegene çarparak patlama oluşturur.

Bu zamana kadar dünya ya düşmüş en büyük göktaşı hangisidir?

Sibirya ya düşen dev göktaşından (1908 yılının temmuz ayında 40.000 ton ağırlığında) dev bir göktaşı orta sibirya da çapı 60 km den daha büyük bir alanı etkilemiş ve yeryüzüne çarpmasıyla oluşan patlama 100 km den daha uzaklardan duyulmuştur. Özellikle, son derece az görülen çok büyük boyutlu göktaşları yeryüzünde, Ay’ dakine benzer kraterler açabilirler (bunlar Ay kıraterlerinide oluşturan türden gök taşlarıdır). Arizona’ daki “Meteor Crater” bu türün en güzel örneklerinden biridir; çapı 1.200 metreyi bulur, kenarları yer yüzeyinden dışarı doğru 40 metrelik bir çıkıntı yapar ve çanak biçimindeki sirkin tabanı aşağı doğru 130 metreye iner.   Meteorit konusunun dünya çapında meraklıları, dernekleri, koleksiyonerleri, müzeleri ve alım-satım yapılan pazarları var. Yani meteorit toplayıcılığı aslında sıradan bir genel kültür olayını geçmiş ve meteorit avcılarının bir nevi “havadan para” kazandığı keyifli bir pazar halini almış durumda. Meteroit Nedir  bir meteorun yeryüzüne düşmüşüne denir. Yani eğer bir meteor, atmosferin katmanlarında yok olmadan yeryüzüne ulaşır ve çarparsa, meteorit adını alır.   Meteroitler, ağırlıklı olarak demir veya çok sert kaya parçaları. “Demir Meteroitler”in yüzde 90’ı demirden oluşuyor. “Taş Meteroitler” ise oksijen, demir, silikon, magnezyum ve diğer elementleri içeriyor ve genelde bu iki tip meteorit de çok ağır olmaları bakımından kendilerini doğadaki normal taşlardan ayırdedebiliyorlar.   Öte yandan atmosfere yanarak girdikleri içinde hem içlerindeki suyu kaybetmeleri onları ağırlaştırıyor, hem de üzerlerindeki yanıklar kendilerini belli ediyor. Ayrıca bulunacakları yer ille de bir krater kenarı olması şart değil; şehir içinde bile meteoritlerle karşılaşmak olası dır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir