google Analytics Nasıl Kurulur ?(Resimli Anlatım) WordPress'e Yeni Başlayanlar İçin “

WordPress’de Yeni Başlayanlar İçin “Google Analytics Nasıl Kurulur ?(Resimli Anlatım)

WordPress sitenize google Analytics uygulamasını bağlamak mı istiyorsunuz ? bir site yöneticisi için web sitesinin kitleyle nasıl etkileşime girdiğini bilmek önemlidir. Bir kitleyi tanımanın en iyi yolu istatistiklerdir.bu yöntem google Analyticsile ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sıradaki yazımızda google Analytics uygulamasının neden bizler için önemli olduğunu ve Analytics sitemize nasıl bağlayacağımızı anlatmaya çalışasağız.

 Google Analytics Blogcular için Niçin önemlidir?

Bir site yöneticisinin ana hedefi bloğuna trafik çekmek ve zaman içerisinde ziyaretçi sayısını daha fazla yapmaktır. Google Analitics sizlere gerekli istatistiklerin gösterilmesi sayesinde verilere dayalı kararlar alabilmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Sitelerinizi Kimler ziyaret ediyor?

Web sayfalarınızı ziyaret eden kitlelerin coğrafi konumu neresidir? Hangi tarayıcıdan kullanıcı sitenize gelmiştir, kullanıcının ekran çözünürlüğü nedir, javascript desteği, flash desteği, dil ve daha bir çok özellik analitics ile elinizin altındadır.

Yukarıda saydığımız veriler bizler için son derece faydalı ve bir çok konuda bize yardımcı verilerdir. Özel bir tasarım hazırlarken sitenizin kitleye uyumunu önemsiyorsanız bu veriler ile bu uyumu sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların çoğunluğunun javascript desteği yoksa , sitelerinize flash öğeleri eklemek mantıklı olmayacaktır. Yine aynı şekilde kullanıcıların ekran çözünürlükleri 1280 piksel ise tasarımınız bu çözünürlükte yada bunun altında olmalıdır.

Web sitenizdeyken insanlar ne yapar?

Kullanıcıların sitenizde nerelere gittiğini, ne kadar süreyle sitenizde kaldığını ve sitenizin sıçrama oranını Google Analytics uygulaması ile çok kolay görebilirsiniz. Bu bilgilere göre hatalarınızı düzeltebilir ve hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz.

İnsanlar web sitenizi nasıl buluyor?

Bu bölümdeki analiz kısmında kullanıcıların nereden sitenize geldiğini görebilirsiniz. Örneğin arama motoru, sosyal ağlar vb. ziyaretçilerin yüzdelik olarak kaçının bu bağlantılardan geldiğini öğrenebilirsiniz. Analytics size bu durumları detaylı bir şekilde gösterir. Hangi arama motorunun size en fazla trafiği kazandırdığını Google,yahoo,bing vb. buradan görün.

Saydığımız yönlendirme kaynakları sizlere hangi siteleri en çok kullanmanız gerektiği hakkında bilgiler verir. Size en çok kullanıcı kazandıran kaynak bir web sitesi ise bu web sitesi üzerine yoğunlaşmak isteyebilirsiniz.

İnsanlar içeriğinizle nasıl etkileşim kurar?

Google Analitics sitenizin içeriği ile kullanıcıların arasındaki etkileşimi detaylı bir sunumla belirtir. Kullanıcıların yüzde kaçının sitenizdeki bağlantıya tıkladığını buradan bakabilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimine göre içeriğinizi şekillendirin. Siteniz için grafikler sayesinde değişik stratejiler oluşturabilirsiniz. Kısacası tahmin yürüterek iş yapmayın ve verilere odaklanarak projenizi geliştirmeye çalışın.

 

Google Analitics ile Nasıl Kayıt Olunur?

Google Analitics sistemine kayıt işlemlerini siz değerli kullanıcılarımıza adım adım anlatmaya çalışacağız.

ilk olarak bir Google Analitics hesabı oluşturmamız gereklidir. Bunu yapmak için Analytics sayfasını ziyaret edin. Aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsüyle karşılaşacaksınız. Eğer hazırda bir gmail veya Google hesabınız varsa bunu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Yoksa kendiniz önce bir hesap oluşturmalısınız.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 1
                              Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 1

Gmail hesabınızla oturum açmanın ardından aşağıdaki resimde göreceğiniz ekrana yönlendirmeniz istenecektir. Burası Gmail hesabınızla Google Analytics ‘e kaydolacağınız yerdir.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 2
Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 2

sonraki ekranda sizlere bir web sitesi ile mobil uygulama arasında bir seçim yapmanız istenecektir. Web sitesini seçmeniz gerekmektedir. Sonra hesap adını, web sitesinin adını, web sitesinin URL’sini, ülke ve saat dilimini yazın.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 3
Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 3

Bu bilgileri tamamladıktan sonra izleme kimliğini al düğmesine tıklayın. Size kabul etmeniz için Google Analitics şart ve hizmetleri sunulacaktır. Kabul ediyorum seçerek devam ediniz.

Bu aşamadan sonra Analytics izleme kodunuz size sunulacaktır. Bu kodu kaydedin. Bu kodu aşağıda kullandığınız metoda bağlı olarak WordPress sitenize girmeniz gerekecektir.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 3
                        Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 4

Kaydettiğimiz kodu WordPress sitenize yükledikten sonra Analytics tarayıcı seçmesini açık bırakmanızı tavsiye ederiz. Böylece Google Analitics hesabı oluşturduk. Bundan sonra bu Analytics WordPress sitemize bağlayacağız.

WordPress’e Google Analytics Nasıl Kurulur?

WordPress sitemize analitics kurmanın birden çok yolu vardır. Biz en kolay ve en zor yolları 3 farklı yöntemle deneyeceğiz. Siz değerli kullanıcılar ihtiyacına göre istediğini seçebilir.

 1. Yöntem : MonsterInsights’a göre WordPress için Google Analytics

MonsterInsights analitics için en popüler eklentilerden bir tanesidir. Bir çok web sitesi bu eklentiyi kullanmaktadır. Google Analytics ‘i wordpresste bağlamanın en kolay ve en iyi yolu bu eklentiden geçer.

MonsterInsights’ın hem bedava hemde Premium yani ücretli surumu vardır. Biz ücretsiz olan sürümü kullanacağız. Ancak sizler E- ticaret takip etme, yazarları takip etme vb. gibi hedefler için Premium sürüm alabilirsiniz. Her iki sürümün ayarlama işlemleri aynıdır.

Kurulum işlemiyle işe başlıyoruz. MonsterInsights eklentisini yükleyerek etkinleştiriyoruz. Etkinleştirmenin ardından WordPress yönetim panelinizde ‘Insights’ adında bir yeni bölüm oluşacaktır. Eklentinin ayarlarını yapmak için analizler ve ayarlar kısmına geçmeniz gerekmekte.

Ekranda Google Analitics ‘i WordPress sitenize bağlamak için Google hesabınızla kimlik doğrulama düğmesi çıkacaktır.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 5
                              Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 5

Google hesabınızla kimlik doğrulama yapabileceğiniz ayrı bir pencere açılır.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 6
                          Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 6

Devam edebilmek için “ileri “ diyoruz. Burada Google kodunu almak için Tıklayın sekmesini tıklamanız gereklidir.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 7
                             Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 7

“’MonsterInsights eklentisi Google Analitics verilerinize ulaşmak isteyebiliruyarısıyla karşılaşacaksınız. Devam diyerek ilerleyiniz.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 8
                     Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 8

Kimlik doğrulama penceresi açılacaktır. Burada kopyalamanız gereken bir satır göeceksiniz.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 9
                           Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 9

Kopyaladığınız kodu MonsterInsights açılır penceresine girin ve devam için tıklayın.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 10
                                 Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 10

Sıradaki adım son adımdır. Seçmek istediğiniz profili seçin. Web sitenizi bu bolumde seçin ve devam etmek için tıklayın.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 11
                               Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 11

Tüm işlemler bunlardan ibarettir. Artık WordPress siteniz ile analitics bağlantısını kurmuş olmanız gerekmekte. İstatikleri görmek için acele etmeiniz. Analitics vasıtasıyla bunlara ulaşmak biraz zaman alacaktır. MonsterInsights eklentisindeki en iyi şeylerden bir tanesi analitic raporlarını wordpress gösterge tablosu üzerinden izleyebilmeniz.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 12
                        Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 12

İhtiyacınıza göre ayarlamaları yapabilirsiniz. Bunun

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 13
Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 13

için takip sekmesine gidin.

2. Yöntem : Insert Headers and Footers Eklentisi

Şimdi anlatacağımız yöntemde WordPress sitemiz ile Google Analyticsarasında bağ kuran bir yol olarak uygulanabilir. Ancak bu yöntemle gelişmiş bir izleme yapılandırması yapamayacağımızdan dolayı analitics verilerini WordPress gösterge tablosunda görüntüleyemeyiz. Bu yüzden bu yöntemin MonsterInsights eklentisi kadar iyi olduğunu söyleyemeyiz.

İlk olarak Insert Headers and Footers eklentisini WordPress sitemize kuruyoruz. Etkinleştirmeden sonra Ayarlar »Başlıkları ve Altlarını Ekle eklinde takip etmemiz gereklidir. Burada daha önceden anlattığımız ve kopyaladığımız Google Analitics kodunu header bölümüne yapıştırmamız gereklidir.

Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 14
Google Analytics Nasıl Kurulur tablo 14

Sonrasında ayarları kaydet demeyi unutmayınız.

 1. Yöntem : WordPress Temasında Google Analytics’i Kurun

Sıradaki anlatacağımız yöntem bir bilgi birikimi gerektiren ve ileri düzeyde olan kullanıcıların uygulayabileceği yapılabilecek bir yöntemdir. Ayrıca sunuda eklemeliyiz. İşlemlerden sonra temayı günceller yada değiştirirseniz kod kaybolacaktır. Bu sebeple bu yöntem pek güvenilir değildir. Bu yolu seçmenizi önermiyoruz.

Header.php dosyasına kod ekleme

WordPress temanızdaki header.php dosyasını düzenleyiniz ve daha önce anlatımımızda kopyaladığımız analitics kodu <body> etiketinin altna yapıştırın. Sonrasında değişiklikleri kaydedin yüklemeyi yapın.

WordPress’de Yeni Başlayanlar İçin “Google Analytics Nasıl Kurulur ?(Resimli Anlatım)” için 38 yorum

 1. Google analitic istatistik bilgilerinde hemen cikma orani bazen cok yuksek gorunuyor. Ayni zamanda yandex metricada kullaniyorum. İkisi birbirini tutmuyor

 2. Anlatim cok isime yaradi gercekten. Defalarca ugrastim su analtigi kurmaya ancak basaramadim. Neyseki bu satede kurulumu anladim. Kolaymis aslinda

 3. Bende google analitic kurmaya calisip kafayi yiyenlerdenim. Ne cok karisikmis arkadas. Kac defa denedim. Bide deniyosun denediyin ise yariyormu bilmiyorsun. Hoc bir degisim gorunmuyor

 4. Ben yandex metrica kullaniyorum analitic bilgileri icin. Google analitic biraz karisik geliyor. Aslinda ara yuzunu daha sade yapabilse daha tercih sebebi olabilir.

 5. Anlatim cok isime yaradi gercekten. Defalarca ugrastim su analtigi kurmaya ancak basaramadim. Neyseki bu satede kurulumu anladim. Kolaymis aslinda

 6. Yeni başladım ve tam anladım teşekkürler kral abim 🙂 anlatim cok sade olmus. Ve ozenlice yazilmis. Ayrica tskler

 7. Çok işime yaradı teşekkür ederim. Bende bir suredir bu konuda arastirma yapmaktaydim ancak tam anlamiyla konuyu cozememistim

 8. İşlemleri uyguladım ve sorunsuz şekilde site içi hareketleri görmekteyim. Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 9. faydalı paylaşım olmuş, tek tek anlatmanız cok ıyı bence bundan sonrakı paylasımlarınızı da takipte olacağım

 10. WordPresse yenni baslayan ve bu kurulumu yapamayan onlarca hatta yuzlerce kisi var. Analitic biraz aciklayici olmali cok zor bcunku kurulum yapmak.

 11. her web sitesi için mutlaka olması gereken bir bağlantıdır google analytics programı mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim sitenizdeki bütün olan bitenin takibini yapabileceğiniz harika bir programdır…

 12. Web siteleri için gerçekten de çok gerekli birşey anlatımda güzel olmuş tavsiye edeceğim web sitesi kullananlara.

 13. Eklenti ile kurmak kolaymis. Ancak eklentilere pek ganasmak istemiyorum siteyi yavaslatiyor sonuc itibariyle.

 14. Çok faydalı bilgiler vermişsin kesinlikle herkesin bilmesi gerek. Eline sağlık. Her webmasterin ozellikle yeni baslaganlarjn bilmesi gereken konular

 15. güzel bir anlatım olmuş.
  Analytics çok işe yarıyor. Mobil kullanıcıların hangi hattan ve hangi telefondan girdiğini görmek hoşuma gidiyor.

 16. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş siteme kuracam bende. Analitic olmadan olmuyor. Gerci birde yandex metrica var ama hangisi iyidir bilemedim

 17. Çok faydali bilgilere yer vermissini tesekkur ederim. Google analtoci hakkinda pek fazla bilgi bulamiyordum. Detaylica anlatilmis deneyecegim

 18. İnternet sitelerşi için gerçekten de çok gerekli birşey anlatımda epey güzel olmuş tavsiye edeceğim web sitesi kullananlara.

 19. Anlatım işime yaradı teşekkürler.analitic herkese lazim sitenizi yakjndan takip etmek istiyorsaniz mutlwka kullanjn

 20. Çok başarılı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim hocam başarılarınızın devamını dilerim iyi çalışmalar.

 21. çok fydalı olmuş elinize sağlık. google analitic olmadan sağlıklı bir web site yapmak neredeyse imkansız .düzenli calısamıyorsunuz

 22. oh be oh be sonunda en ince ayrıntısına kadar veren oldu beh Allahına kurban ya kaç gündür kuramadı

 23. çok detaylı ve açıklayıcı bir sayfa olmuş teşekkürler. google analitic konusunda kurulum asamasında cok zorlanıyordum. bilgiler cidden isime yaradı

 24. Çok işe yarayan bilgiler 🙂 google analitic özellikle yeni başyalayanlara karmasık gelebilmekte o acıdan cok faydalı

 25. Google analitic konusunda her ne kadar kuruljm asamasinda zorluklar yasasakta bence son derece gerekli bir uygulama

 26. Çok faydalı bir makale olmuş elinize sağlık. google analitici konusunu oldum olası anlamıyordum. ayrıntılı bir şekilde ele alınmış. en ksıa zamanda deneyeceğim. basarırım diye dusunuyorum

 27. paylaşımınız için teşekür ederiz. google analitic konusunda pek cok kişi de olduğu gibi bendede buyuk eksiklik var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina