Güneş Sistemindeki Gezegenler | Teknoloji

Güneş Sistemindeki Gezegenler

 

 

            Güneş Sistemi içinde 8 adet gezegen bulunmaktadır. Bunları Güneş’e uzaklıklarına göre sıralarsak sırası ile Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Neptün’den daha uzak mesafede olan Plüton cüce gezegenine 2007 yılına kadar Gezegen diyorduk. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda Plüton’un bulunduğu kuşakta onun boyutlarında hatta daha büyük başka cisimler keşfedilmesi ile Plüton gezegen statüsün düşürülmüş ve Cüce Gezegen diye yeni bir sınıflandırma içine alınmıştır.

 

 GEZEGEN SINIFLANDIRMASI

 

Güneş Sistemi’nde ki gezegenler yapıları bakımından 2 sınıfa ayrılmışlardır. Güneş’e daha yakın ve kütlece daha küçük olan Kayaç Gezegen (Merkür, Venüs, Dünya, Mars) ve merkezin uzağında olan ve kütleleri çok daha büyük olan Gaz Devleri (Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün)’dir.

 GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

 

Merkür, yıldızımıza yaklaşık 57,9 milyon km mesafesi ile en yakın gezegendir, 2439 km yarıçapı ile en küçük gezegen olmasının yanı sıra, sistem içinde uydusu olmayan iki gezegenden biridir. Güneş etrafında ki yörüngesini 88 günde ve kendi etrafında ki dönüşünü ise 58,6 günde tamamlamaktadır. Bu sebeple Güneş’e bakan yüzü 400 derece ’den fazladır.

 

Venüs, sistem içinde uydusu olmayan ikinci gezegendir. Güneş’e olan mesafesi yaklaşık 108 milyon km ile en yakın ikinci gezegendir. Venüs’ün kalın bir atmosferi vardır ve bu atmosfer sera gazlarının etkisi ile aşırı sıcaktır. Yüzeyinde ki sıcaklık 13-202 derece arasında değişiklik göstermektedir. Venüs’ün bir günü 243 Dünya günü ve bir yılı ise 224 dünya günü sürmektedir. Boyutları Dünya’ya en yakın (0,800) gezegendir.

 

Dünya, üzerinde yaşadığımız gezegen olan Dünya bildiğimiz yüzeyinde sıvı su ve hayat barındıran tek gezegendir. Güneş’e olan mesafemiz yaklaşık 150 milyon km’dir ve bu da bizi en yakın üçüncü gezegen yapmaktadır. Dünya’nın bir adet doğal uydusu bulunmaktır ve adı Ay’dır. Gezegenimizin yarıçapı yaklaşık 6350 km’dir.

 

Mars, yıldızına uzaklığı yaklaşık 227 milyon km’dir bu onu dördüncü gezegen yapmaktadır. Kızıl Gezegen’in yarıçapı yaklaşık olarak Dünya’nın yarısı kadardır. İnsanoğlunun Ay’dan sonra üzerine iniş yapabildiği tek gezegendir. 2 adet uydusu vardır isimleri Phobos ve Deimos’tur. Kendi ekseni etrafında ki turunu yaklaşık 24,5 saatte ve Güneş etrafında ki turunu yaklaşık 687 günde tamamlar.

 

Jüpiter, sistemimizde ki en büyük gezegendir. Yaklaşık olarak Dünya’nın 1300 katı kadardır. Yüzeyin karasal değil gazlardan oluşmaktadır. Üzerinde kırmızı leke adı verilen fırtınanın 300 yıldır sürdüğü tahmin edilmektedir. Ve bu fırtınanın boyutu Dünya’dan büyüktür. Kendi ekseni etrafında ki dönüşünü 10 saatte ve yıldızı etrafında ki dönüşünü ise 12 senede tamamlamaktadır. 63 adet uydusu bulunan Jüpiter bu konuda sistemin en fazla uyduya sahip gezegenidir.

 

Satürn, en göze çarpan özellikli halkalarının olmasıdır. Sistemimizde yoğunluğu deniz seviyesinde ki sudan az olan tek gezegendir. Yüzey sıcaklığının -145 derece olduğu tahmin edilmektedir. Ve bir günü 10 saat, bir yılı ise yaklaşık 30 sene sürmektedir.

 

Uranüs, Güneş’e olan uzaklığı yaklaşık 2,87 milyar km ile en uzak ikinci gezegendir. Atmosferinde barındırdığı Metan gazı sebebi ile dışarıdan bakıldığında mavi olarak görünmektedir. Şu ana kadar bilinen 27 adet uydu bulunmaktadır. Gezegenin bir günü 17 saat ve bir yılı ise yaklaşık olarak 84 sene sürmektedir. Yüzey sıcaklığının -190 derece olduğu tahmin edilmektedir.

 

Neptün, yıldızımıza uzaklığı yaklaşık 4,5 milyar km ile en uzak gezegendir. Bilinen 13 uydusu bulunmakla birlikte en önemlileri Triton, Thalassa, Despina ve Galatea’dır. Bir yılını 165 senede tamamlayan gezegenin bir günü ise yaklaşık 16 saat sürmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina