İnternet Ağ Yapısı Nedir? | Teknoloji

İnternet Ağ Yapısı Nedir?

 

 

Dünya genelinde bilinen en geniş bilgisayar alan ağı internettir.

 

Elektronik iletişim ağı olarak kullanılan bilgisayar bağlantıları, dar ve geniş alanlar kapsaya bilir.

 İnternet Nedir

 

Elektronik iletişim ağı olarak bilinen ve dünya genelinde var olan bilgisayarların kablolu ya da kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını saplayan ağ adıdır.

 

 İnternetin İlk Olarak Ortaya Çıkışı

 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 1969 yılında kullanılmıştır. Türkiye de internet ilk olarak 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTU) tarafından kullanılmıştır.

 

 Elektronik Bilgisayar Ağı Nedir

 

En az iki bilgisayarın ortak veri kullanımı için aralarında kurmuş oldukları ağdır. Bu şekildeki ağ bağlantıları sadece ortak veri kullanımı için değil aynı zaman da ortak yazıcı ve benzeri elektronik aletleri kullanma maksat olarak da kurulur. Böylelikle zamandan ve maliyetten kazanılmış olur.

 Bilgisayar Ağ Türleri

 

Bilgisayar ağ türleri lan, man, wan olarak adlandırılır.

 

Lan: Yerel alan ağı olarak kullanılır. Bir şirkette ya da iş yerinde ki bilgisayarların birbirlerine bağlanmasını sağlar. Bu bağlantı türü aynı ev içerisinde ki birkaç bilgisayarı bir birlerine bağlamak içinde kullanılır.

 

Man: Daha geniş ve büyük şirketlerin, genellikle bankaların kullandığı elektronik bağlantı türüdür. Birçok yerel ağ bağlantısının (lan) bir birine bağlanması bu tür bağlantılar kurulmuş olur.

 

Wan: Aralarındaki mesafenin ne kadar olduğu önemli olmaksızın, dünya genelinde var olan bilgisayarların bir birlerine bağlanmasını sağlayan en geniş ağdır. Bu ağın adına internet ağı denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina