İnternette Adil Kullanım Kotası Nedir? | Teknoloji

İnternette Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil Kullanım Kotası Türkiye Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafınca zorunlu hale getirilmiştir. Fakat adil kullanım kotasının kaç GB olacağı, adil kullanım kotası dolduktan sonra internet hızı kaç mbps olacağına internet servis sağlayıcıları karar vermektedir. Adil kullanım kotası olmayan internet tarifeleri mevcuttur fakat fiyatı AKK’lı tarifelerden daha pahalıdır. Fakat yeni getirilen AKK kurallarına göre saat 02:00 ile 08:00 arasında internet üzerinden yapılan hiçbir indirme ve yükleme işlemi AKK’na etki etmeyecektir.

 AKK Dolmasının En Önemli Sebepleri Nelerdir?

 

AKK dolmasındaki en büyük etkenlerin başında online film siteleri ve online oyunlar gelmektedir. Ortalama olarak 1080p bir film 3-4gb boyutları arasında değişim göstermektedir. Ortalama bir internet paketinde AKK 50gb ise 16,5 adet filmle AKK’nı doldurabiliriz. Bu konuda yapılması gereken en önemli çözüm ise AKK’nın serbest olduğu 02:00-08:00 saatlerinde izlemek istediğimiz filmleri indirerek izlemektir. Peki ya online oyunlarda nasıl bir çözüm bulunabilir? Online oyunlar konusunda herhangi bir çözüm henüz bulunmamaktadır.

 

 Neden Adil Kullanım Kotası Vardır?

 

Adil kullanım kotası temelde sunucunun internetini her kullanıcıya eşit şekilde paylaştırmak için uygulanan bir yöntemdir. Yani bir sunucuya aşırı yüklenme olmasını engellemek amacıyla uygulanan yöntemdir. Çoğu kullanıcı bu yöntemden pek memnun olmasa da bu yöntem kullanıcıların hakkını korumak amacıyla getirilmiş bir yöntemdir.

 

 Adil Kullanım Kotası Olmasaydı Neler Olurdu?

 

AKK olmasaydı neler olurdu diye bir felaket senaryosu üretmemiz gerekecek olursa bunların başında servis sağlayıcılarının sunucusuna aşırı bir yüklenme olacağı için ülkemizdeki internet alt yapısında öz önünde bulunduracak olursak servis sağlayıcısının çökerek günlerce veya haftalarca internetsiz kalmak olabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina