İnternetten Alışveriş Yapmak | Teknoloji

İnternetten Alışveriş Yapmak

 

 

Sanal Alışveriş

 

Mağazaları, Alışveriş Merkezlerini dolaşarak alışveriş yapmayı yorucu bulan kişiler, teknolojinin gelişmesi ve ödeme sistemlerine getirilen güvenlik protokolleri sayesinde web alışverişini yönelmiştir. Kurumsal ve perakende işlem yapan sanal satıcılar, ürünlerinin tüm çeşitlerini internet üzerinden şahısların beğenisine sunmaktadırlar. Müşteriler aynı ürün hakkında birden çok alternatif arasında değerlendirme yapabilmekte en çok beğenilerini kazananı seçmekte özgürce davranabilmektedirler.

 Karşılaştırma

 

Web alışverişlerinin avantajları yanında dezavantajları da mevcuttur. Bunlar; ürüne ulaşmakta zamana ihtiyaç duyulması, yanıltıcı reklam, özellikle giyim eşyalarında standart olmayan ölçü birimleri, ödemeler de güvenlik açıkları ve ayıplı/arızalı ürünleri saymak mümkündür.

 

 Dikkat Edilecekler

 

Web alışverişine karar verildiğinde, öncelikle firmanın sitesinde güvenlik protokolünü sağladığına emin olunmalı, firma/şahıs hakkındaki yorumlara göz atılmalı, ürünü diğer web siteleri ile karşılaştırılmalı, ölçü birimlerine dikkat edilmeli, satış sonrası sağlanan hizmetlere/ garantiye dikkat edilmelidir.

 

Problem çıkması halinde görüşülebilecek müşteri temsilcisi büyük önem taşımaktadır. Ürünün kargoya veya kuryeye verilme zamanına dikkat edilmelidir. Ürün satan web sitesi birden çok satıcının bir araya gelerek oluşturduğu bir site ise ürün ücretinin mal tesliminden sonra ilgili satıcıya aktarıldığı ödeme sistemini kullanılması alıcı için güvenlik sağlar. Alışveriş esnasında satıcı ile yapılan sözleşme iyi okunmalıdır.

 

Ürünü kargo görevlisi / kurye teslim etmesi esnasında kontrol edilmeli, hasarlı ürün olması halinde teslim alınmamalı, müşteri temsilcisine durum bildirilmelidir. Ürün ile ilgili problemin çözülememesi halinde tüketici hakem heyeti / mahkemesi hususları alış sözleşmesinde belirtildiği şekilde uygulanmalıdır. Her ne kadar dezavantajları olsa da web alışverişi, yıllar içerisinde teknolojinin giderek artmasıyla, firma/şahısların değerlendirmeleri değişik web sitelerinde yapılarak tüketicileri istismar eden ayıklanmasıyla, ödemeler için sanal kart kullanımı gibi yenilikler sayesinde vazgeçilmez hale geleceği yadsınamaz bir gerçek olarak hayatımızdaki yerine fazlasıyla alacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina