Kara Delik Nedir? | Teknoloji

Kara Delik Nedir?

Kara Delik, çevresinde bulunan her şeyi içine çeken ve yutan bir oluşumdur. Ondan ışık bile kaçamaz. Bu oluşum karanlık olduğu ve ışık yaymadığı için Kara delik olarak adlandırılıyor. Einstein tarafından ilk kez ” Genel görelik kuramıyla” tanımlanmıştır.

 

 Nasıl oluşur?

 

İlk kara delik, teorilere göre “big bang”, büyük patlamadan sonra oluşmuştur. Bir yıldız patladığı zaman, kütlesi onda var olan çekim gücü nedeniyle merkeze doğru çekilmeye başlar, merkezdeki nükleer tepkimeler bu kuvveti karşılayamaz ve yoğunluk artışından her şeyi içine çekmeye başlar.

 Kara olan bir şey nasıl görülebilir, bilinebilir?

 

Uzayda oluşan bir olay olan kara delikten, etrafında bulunan yıldızlar, gazlar gibi her şey etkilenir, ona doğru çekilir. Daha evvel keşfedilmiş olan bir yıldız artık ortada görünmez olur. Eğer bir yıldız kara deliğe çok yakın dönüyorsa çok kuvvetli bir ışıma ortaya çıkarır. Böylece kara deliğin varlığı anlaşılmış olur.

 Büyüklükleri ne kadardır?

 

En küçüğü atom kadardır, fakat kütlesine bakıldığında çok büyük olduğu görülür, orta boyda olanlar, güneşin 20 katı kadar büyüklüğe ulaşırken, en büyüklerinin ise bir milyon güneş kadar olduğu düşünülebilir. Bütün büyük galaksilerin merkezlerinde büyük bir kara delik vardır.

 

 Bizim galaksimizde Kara Delik Var mı?

 

Bizim galaksimiz olan Samanyolu galaksisinde de birden fazla kara delik olduğu biliniyor. Bunlar orta boy olan kara deliklerdir.

 

 Dünya nasıl bu kara deliklerin içine çekilmiyor?

 

Kara delikler çekim yasasına göre hareket eder. Bir cismin kütlesi ne kadarsa, kara deliğe dönüştüğünde de kütlesi o kadar olacaktır. Normal de dünyayı çekecek bir çekime sahip olmayan bir cisim, kara deliğe dönüştüğünde de dünyayı çekemeyecektir. Aksi bir durumda bir kara delik tüm evreni yutabilirdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina