Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler | Teknoloji

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kediler dünyanın en tatlı canlılarından biri olarak bilinir. Onların sevgi dolu yürekleri ve tavırları hemen hemen her insanı etkileyecek niteliktedir. Ancak bir kedi sahibi olmak istiyorsanız ve bakım konusunda herhangi bir bilginiz yoksa, öncelikle çeşitli konularda bilgi edinmeniz gerekmektedir. Çünkü kedi bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan biri de şüphesiz ki dişlerdir. Öyle ki dişler, kedilerin en hassas bölgelerinden biri olarak bilinir. Bir yavru kedi sahibiyseniz, sürekli dostunuzun dişlerinin kaşındığını göreceksiniz. Bu da onların sürekli bir şeyler ısırmak istemesine neden olabilir. Böyle durumlarda elinizi ısırmak istiyormuş gibi hamlelerde yapabilirler. Fakat böyle bir durum aslına bakıldığında söz konusun değildir. Onlar sadece dişlerini kaşımak istemektedirler. Böyle durumlarda onlara dişlerini kaşımaları için yardım etmelisiniz.

Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de tüylerdir. Öyle ki her kedi tüylerini çok sever. Bu nedenle de gün içerisinde ortama dökülmüş tüylerini dahi yalarlar. Bu da onların bakteriyel bir enfeksiyon sorunu yaşamalarına sebebiyet verebilecektir. Bakteriyel sorun yaşanmaması açısından kedi tüyü bakımına dikkat edilmesi gerekir. Zaman zaman dostunuzu tüylerini taramalı, çok sık olmamak kaydıyla onu yıkamalısınız. Aynı zamanda kediler susuz kaldıkları zamanlarda tüyleri çok kötü bir görünüme sahip olacaktır. Su kedi tüyünün güzelliği açısından çok önemlidir. Bu nedenle dostunuzun susuz kalmasına özen göstermelisiniz.

Kedilerin tüyleri vb. gibi konularda doğru hamlelerin yapılmasının ardından ise mümkün olduğunca onların beslenmeleri konusunda da titiz davranmanız gerekecektir. Çünkü sağlıksız beslenmeyen hayvanların bir çoğunda çeşitli sağlık sorunları baş göstermeye başlamaktadır. Bu sağlık sorunlarının yaşanmaması için onlara süt gibi zararlı besinleri vermemelisiniz. Bu tür besinleri verdiğinizde ise onların özellikle de bağırsak sorunları ile karşı karşıya geleceğini bilmelisiniz. Aynı zamanda mümkünse dostlarınızı yavru iken sahiplenmelisiniz. Yavru kedileri mamaya alıştırmak, yetişkin kedileri alıştırmaktan çok daha kolaydır. Bu bağlamda yetişkin bir kediniz var ise de bir sür zorlansanız da, onu mamaya alıştırmalısınız. Petbesinleri gibi platformlar aracılığı ile beslenme konusunda daha detaylı bilgiler edinmeye de özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir