Mars'taki Su Ne Anlama Geliyor? | Teknoloji

Mars’taki Su Ne Anlama Geliyor?

Uzun yıllar sonra yapılan araştırmalar neticesinde mars üzerinde su olduğu konusunda bilim adamları hemfikir hale geldiler. Peki bu konu neden bu kadar önemli?

 Marsta su bulunmasıyla birlikte kızıl gezegen olarak adlandırılan bu yerde yeni bir dönem başladı esasında. Çünkü su canlılar için hayat demektir. Şimdilik suyun tuzlu olabileceği düşünülmekte. Marsa ilk adım atan insanlardan sonra bu tuzlu suyun kullanılabileceği ve içme suyu imal edilebileceği düşünülmekte. Her ne kadar bu yönde düşünceler olsa da gerçekliği de bilim adamları elden bırakmıyor. Akan bir su bulmak yaşayan canlılar bulmakla aynı anlama gelmemektedir. Ancak ortada da bir su gerçeği var. Şu an için bilim insanları bu suyun nerden geldiğini ve yaşam için destekleyici maddeler içerip içermediğini araştırmakla meşgul. Ancak bu gizemleri çözmek hiç kolay olmayacak.

Şuanda halihazırda bir uzay aracımız olsa bile onunla marsa gitmek hiç kolay değildir. Ayrıca bu kızıl gezegenin yüzeyinde insana bulaşabilecek türden mikroplar var mı bilinmemekte.

 Yaşam İhtimali Var mı?

mars

Sonuç olarak yapılan araştırmalara göre gezegen üzerindeki çizgilerin yaz mevsimlerinde sıvı su tarafından oluştuğudur. Bu tuzlu su kimyasal tepkimeleri destekliyor olabilir. Hatta yaşamı da mümkün kılabilir.

Marsın çevresinden çekilen görüntüler gerçekten çok ilgi çekici nitelikte ve bir o kadar da güzel. Ancak bu resimleri yorumlamak gerekirse Mars üzerindeki çizgilerin bir şelale kaynaklı olmadığı sadece küçük sızıntılardan oluştuğu anlaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir