Mobil Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri | Teknoloji

Mobil Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

Hayatımıza 10 sene gibi yakın bir tarihte girmiş olan mobil teknoloji kavramı şimdilerde ise çoğu alanda hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi olarak yer alıyor. Çoğumuzun sorgulamadan kullandığı, hayatını idame ettirirken ihtiyaç duyduğu mobil teknoloji cihazları; olmazsa olmazlarından ve asıl işlevi olan iletişim ve sosyalleşme, Bankacılık, Sağlık, Alışveriş(e-ticaret) vb. çoğu alanda bize yardımcı olmaktadır.

Gerçekleşen ve gerçekleşmeye devam eden gelişmelerle birlikte mobil teknolojinin bize sunacakları gelecekte kat ve kat artacak gibi görünüyor.

NEDİR?

Mobil teknoloji tam olarak CDMA kısaltmasından doğarak gelişmelerini yıllar yılı büyüttü. Hücresel ağlara sahip olan bu teknoloji, milenyumun başlarından ortaya çıktı özellikle de akıllı telefon gibi akıllı cihazları hızlandırma da bize büyük yardımları gerçekleşti.

Şuan bu teknolojiyi bizlere üreten bir çok farklı işletim sistemi ve de firma bulunmaktadır. Google ve Apple gibi büyük firmaların üstlendiği Android ve İOS işletim sistemlerinin yanında Symbian, OS, WebOS, BlackBerry ve Windows Mobile gibi işletim sistemleri bu iki firmanın peşinden gelmektedirler.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sektörün oluşmasını ve aynı zamanda şahlanmasını Nokia şirketinin oluşturduğu Symbian işletim sistemine borçluyuz. Nokia firmasının bu büyük hamlesinden sonra geçmişte de büyük teknoloji firmaları arasında yer alan ve birbirleriyle mücadelelerinden şimdikine oranla azalma olmayan Google ve Apple firmaları da bu atılımı izleyerek sektör adına büyük gelişimlerde bulundular.

Zaman içerisinde ise, Google ve Apple yaptığı atılımlarla pazarı ele geçirip öyle cihazlara imza attılar ki sektörün kurucusu Nokia bu gelişimlere bir türlü ayak uyduramadı ve batmanın eşiğine kadar geldi. En sonunda da Microsoft tarafından satın alındı.

Son zamanlarda gerçekleşen bütün bu gelişmeleri bugünün en çok kullanılan akıllı telefon işletim sistemleri Android ve İOS ‘a borçluyuzdur.

GELECEKTE Kİ YERİ

Kuşkusuz ki son 10 yıl içerisinde büyük gelişimler ve değişimler yaşayan mobil teknolojinin gelecekte elbette ki bir rolü olacaktır. Yakın bir zamanda gerçekleşmeye başlayan kullandığımız mobil cihazların harcadığımız verileri okuyup ilgimizi çekecek haber ve bildirimleri bize gösterecek kadar ilerlemesi buna en büyük örnektir.

Bunun yanında mobil cihazların bize sunmuş olduğu 4G teknolojisi de diğer bir akla gelen kavram ve gelişmedir. Bu teknoloji gelecekte çok farklı bir hal alacak ve beraberinde 2020 yılından sonra gezegendeki mobil cihazların sayısı insan sayısının aşması düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir