Oyunlar Sayesinde Edinilen Bilgiler | Teknoloji

Oyunlar Sayesinde Edinilen Bilgiler

 

 

Oyunların Faydaları:

 

Oyunlar gerek fiziksel gelişim oyunları gerek ise bilgisayar oyunları olsun insanlara fayda sağlamaktadır. Özellikle kişisel gelişim ve beceri kategorisinde bulunan oyunlar insanların hem el becerisini hem düşünebilme yeteneği hem olaylara bakış açısı hem de gerçek hayatta karşılaşılan sorunlarla yüzleşmenin çeşitli yolları hakkında insanlara beceri ve deneyim kazandırırlar.

 

 Hangi Tür Oyunlar Tercih Edilmelidir?

 

Özellikle beceri ve kişisel gelişim oyunları oynayan bireylerde günlük hayatlarına fayda sağlayacak birçok yeni bilgi ve çözüm yolu geliştirebilme becerisi rahatlıkla ve açıkça gözlemlenebilir. Fakat bu oyunların farklı kategorilere kayması bireylere yalnızca iyi vakit ve bağımlılık kazandırır. Yani amacı bilgi edinme olan bireylerin zekâ gelişimi ve eğitim kategorilerinde oyun oynamaları tavsiye edilir.

 

 Oyunların Nasıl ve Ne Kadar Oynanması Gerekir?

 

Her türlü oyunun insana pek çok yararı vardır fakat sınır aşılmadığı takdirde. Bağımlılık yapacak derecede oyun oynayan birine oyunların faydası değil zararı dokunmaya başlar.

 Oyunların Bireylere Katkıları Nelerdir?

 

Oyunlar insanlara zor durumlarda neler yapılması gerektiği, belirli bir durumun çözüm yolu, düşünebilme yeteneğini geliştirme, hayal gücü sınırlarını zorlama gibi pek çok bilgiler verebilir. Ayrıca yabancı yapımı oyunlar bireylere yabancı dil öğrenimi ve yabancı dil gelişimi gibi avantajlar da sağlayabilmektedirler. Oyun fiziksel oldukça insana daha çok fayda sağlar. Fakat gerçek hayatlarında yapamadıklarını sanal dünyada yapabildikleri için sanal oyunların da bireylere çok sayıda ve çeşitte faydaları bulunmaktadır. Örneğin bireyler ekiple hareket etme, hızlı karar, el göz koordinasyonu, konsantrasyon güçlenmesi, olaylara farklı açılardan bakabilme gibi pek çok beceri kazanabilir, yeteneklerini geliştirebilirler.

 

 Oyunların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Ayrıca dini eğitsel oyunlar da özellikle yaşı küçük bireylerde inanca saygı ve bağlılığı artırdığı gibi akılda kalıcılığı daha da üst seviyelere taşır ve kolaylaştırır. Yine yaşı küçük bireylerde iletişim becerisi, liderlik ve lidere uyum, kendini başkasının yerine koyma, çok yönlü gelişim gibi beceriler kazanmayı sağlar. Ayrıca oyunlar çocukları hayata ve geleceğe hazırlar. Bu yüzden çocukların özel olarak tasarlanmış bu gibi becerileri kazanabileceği güvenilir bir oyun tarafından eğitilmesi gerekir. Bunun için hizmet vermekte olan; Türkçesi Avrupa Oyun Bilgileri şirketi her türlü oyuna yaş kısıtlaması getirmektedir.

 

Fakat yine de biz bilinçli bireyler çocuklarımızın kişisel ve ruhsal gelişimi için en iyisini düşünmeli ona göre hareket etmeliyiz. Yani şirketler tarafından denetleniyor olsa bile çocuklarımızı oyunlarla birebir bırakmamalı, yanlarında rehber öğretici olarak bize düşen görevimizi yerine getirmeliyiz. Çünkü çocuklarımızı oyunlarla baş başa bıraktığımız takdirde zihinsel sağlıkları ve gelişimleri açısından hayal güçleri ile yaptıkları şeylerden farklı sonuç ve anlam çıkarabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir