Simülasyon Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır? | Teknoloji

Simülasyon Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

 

 

Simülasyon performans optimizasyonu, güvenlik mühendisliği, sağlık, test, eğitim, öğretim ve video oyunları gibi birçok bağlamda kullanılır. Çoğu zaman, simülasyon modellerini incelemek için bilgisayar uygulamaları kullanılır.

 

 Bilgisayar Simülasyonu

 

Bir bilgisayar simülasyonu, bir bilgisayardaki gerçek hayat veya varsayımsal bir durumu modelleme girişimidir. Böylece sistemin nasıl çalıştığını görmek için kullanılabilir.

 

 Eğitim Ve Öğretimde Simülasyon

 

Simülasyon eğitim amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle, eğitmenlerin gerçek ekipmanı gerçek dünyada kullanılmasına izin vermenin pahalı ve çok tehlikeli olduğu zamanlarda tercih edilir.

 

Eğitim simülasyonları genellikle üç kategoriye ayrılır:

– canlı simülasyon (gerçek oyuncuların gerçek bir ortamda gerçek sistemleri kullandığı);

– sanal simülasyon (gerçek oyuncuların sentetik ortamda simüle edilmiş sistemleri kullandığı) veya

– yapısal simülasyon (simüle edilmiş oyuncuların yapay bir ortamda simüle edilmiş sistemleri kullandığı). Yapıcı simulasyon genellikle “wargaming” olarak adlandırılır. Çünkü oyuncuların, bir tahta etrafında, hareket eden askerlere ve ekipmanlara komuta ettiği masa üstü savaş oyunlarına benzerlik gösterir.

 

 Klinik Sağlık Simülatörleri

 

Tıbbi simülatörler, sağlık mesleği mensuplarına tıbbi kavramlar ve karar vermenin yanı sıra tedavi ve teşhis prosedürlerini öğretmek için giderek geliştirilmektedir. Simülatörler kan alımı, laparoskopik cerrahi ve travma bakımı gibi temel konulardan eğitim prosedürlerine kadar geliştirilmiştir.

 

 Eğlencede Simülasyon

 

Eğlence simülasyonun kullanım alanı, film, televizyon, video oyunları ve tema parklarında gezinti gibi birçok büyük ve popüler sektörü kapsar. Modern simülasyonun kökleri eğitim ve orduda olduğu düşünülse de, 20. yüzyılda doğada daha fazla hedonist olan işletmeler için bir kanal haline gelmiştir.

 

 Simülasyon Ve Üretim

 

İmalat, simülasyonun en önemli uygulamalarından birini temsil eder. Bu teknik, ekipmanlara yapılan sermaye yatırımı ve fabrika tesisleri, depolar ve dağıtım merkezleri gibi fiziksel tesislerin etkisini değerlendirirken mühendisler tarafından kullanılan değerli bir araçtır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir