Solucan Deliği Nedir ? | Teknoloji

Solucan Deliği Nedir ?

 

Uzay 7den 77 ye kadar herkesin merak içerisinde olduğu olduğu bir alan olarak bilinmektedir. Hatta bu konuda günümüzde pek çok konuda film çekimleri gerçekleşmiştir.  Bunlardan bir tanside 2014 yılında vizyona giren ve orijinal ismi “Insterstellar” olan ülkemizde ise “yıldızlar arası” ismiyle duyulan filmdir. Filmin konuları arasında solucan delikleri ve bu solucan delikleri ile yıldızlar arası uzay konuları işlenmekteydi.

Yapılan araştırmalara göre evren her gün daha fazla genişlemekte. Evrenin halen genişlemeye devam ettiği görülüyor. Bu genişleyen evren içerisinde hızla ilerleyen Voyager uzay gemisi ile bizlere en yakın yıldızlara ulaşmak bile 80bin yıl kadar sürecektir. Bu derece bize uzak bir gezene ulaşmanın başka bir yolu yok mudur? İşte burada bilim adamlarının akıllarına gelen yıldızlararası filminde olduğu gibi solucan delikleridir. Şuanda bir bilim kurgu efsanesi olan solucak delikleri ile belkide bu derece uzak gezegenlere bu sayede ulaşabiliriz. Solucan delikleri esasında iki nokta arasında boyutsal düzlem içerisinde teorik olarak tünellere benzemektedir. Ancak bu deliklerin aynı zamanda dengesiz bir yapıya sahip olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceye göre solucak deliğine giren yabancı madde tümüyle çökebilmektedir. Teroride bu delikle bir tünel görevi görmekte ve iki nokta arasında geçiş yapılmakta.

Solucan delikleriyle ilgili günüzde pek çok kitap, film, tv sovu yapılmıştır. Bunlardan en meşhurları arasında star Trek ve insterstellar filmleri yer almakta. İnsterstellar filminde dünya zamanını doldurmuş ve insanlık artık eskisi gibi rahat yaşayamamaktadır. Sık sık kum fırtınaları baş göstermekte ve yiyecek sıkıntısı baş göstermiştir. İnsanlık çareyi uzaya giderek yeni gezegen bulmakta bulmuş ve film böylece başlamıştır. Uzayda yeni gezegenlere gitmek için bir solucan deliği kullanılmaktadır. Peki solucan delikleri yardımıyla başka galaksilere yada gezegenlere gitmek mümkün mü? İşte bugün bilim dünyasının kafasını en çok kurcalayan sorulardan birisi de bu. . Kim bilir ilerleyen yıllarda belkide bu soruya çare bulunacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir