sosyal-medya-siteleri nin seo acisindan önemi

Sosyal medya sitelerinin SEO için önemi!

sosyal-medya-siteleri nde  yapilan paylasimlarin önemi

sosyal-medya-siteleri günde milyarlarca insanın ziyaret ettiği ve bilgi paylaştığı bir nevi iletişim ağna dönüşmüş sitelerdir. Webmaster için ziyaretçi kaynağı olduğu gibi adeta bir backlink yuvası haline gelmiş bir kurum olarakta bilinir.

Yaptığınız web sitesindeki yazılarınızın sosyal-medya-siteleri ‘inde paylaşımı arama motorlarınca size backlink olarak dönerken aynı zamanda sosyal medyadan ziyaretçi kayması yaşamanızda mümkündür. Bu şekilde çalışarak zamanla artan ziyaretçi ve backlink ağı sizlere doğal bir başarı getirecektir.

Son güncellemeler sonrası artık arama motorları bizlerin sosyal medyadaki etkinliğini takip etmektedir. Medya üzerinde yapılan beğeniler yorumlar ve ziyaretler bizlere olumlu seo puanı olarak geri dönecektir. Ayrıca beğenen ve takip eden üyelerin sizin içeriklerinizi paylaşması durumunda doğal bir paylaşım ağı oluşacak ve backlink döngüsüyle seo  kazanacaksınız. Bu yüzden yüksek takip sayısına sahip sayfalardan yapılacak paylaşımlar daha çok önem kazanmış olacak.

Web sitemizi ve sitemizdeki sayfaların beğenilmesinin yanında yukarıda anlattığımız gibi paylaşılması backlink ağı açısından önemlidir. Bu durumun nedenini açmak gerekirse bir içeriğin başkalarınca  sosyal-medya-siteleri  ‘inde  paylaşılması o kişinin irtibatlı olduğu kişilerce görülmesine ve bu şekilde oluşan zincir vasıtasıyla binlerce kişiye ulaşması demektir. Anlattığımız bu durum paylaşımı yapan kişinin gizlilik ayarlarını ne derece esnettiği ile alakalı bir durumdur. Facebook paylaşım sitesini ele alırsak sahip olduğu gizlilik ilkesi nedeni ile paylaşımları herkes görememekte ve yapılan ayarlamalara göre görülebilirlik sağlanmaktadır. “herkes” ibaresi ile paylaşımlarını isteyen herkesin görmesine açmış kullanıcılardan kazanılacak seo diğerlerine oranla çok daha fazladır. Herkes tarafından görülmeye açılmamış olsa dahi bu durum yazılarımızın yayılmasına mani değildir. İyi yapılmış ve emek harcanmış bir yazı tüm engellemelere rağmen bir çok kişiye sosyal medya üzerinden ulaşacaktır.

Sosyal Bir Link Oluşturmak

Bir sosyal medya platformunda içeriğiniz paylaşıldığında sitenizin linki yani adresiniz içerikle birlikte paylaşılır. Bu durum sitenizin trafiğini ve görünürlüğünü etkileyecektir. Paylaşım zaman içerisinde arttığında sitenizde gözle görülecek bir değişim yaşanır. Tabiki bu olayın gerçekleşmesi için kaliteli bir site ve içerik sahibi olmanız gerekmektedir. Paylaşımlar arttıkça linkleriniz paylaşılacağı için sitenize seo açısından değeri dönüş olacaktır. Her ne kadar “no follow” etiketiyle paylaşım olsada bu durum sitenizin değer kazanmasına mani olmayacaktır. Tüm bu anlattıklarımıza dayanarak sosyal medya ile sitelerimiz arasında organik bir ilişki olduğu gerçeğini söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya sitelerinin SEO için önemi!” için bir yorum

  1. Bir donem cok kullaniyorudim sosyal medya sitelerini.her yazimi muhakkak paylasiyordum. Ama sonralari is yarayip yaramadigini seo acisindan anlayamadigimdan biraktim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina