Teknoloji Dizisi Tavsiyeleri | Teknoloji

Teknoloji Dizisi Tavsiyeleri

 

 

İzlenilen dizilerin birçoğu izleyici kitlesi tarafından adeta bir fenomen halini alır. Bu bazen derin bir haz duyduğumuz aşk konulu diziler olabilir bazen de seri katil dizileri. Her insanın mizacına göre izlediği diziler olabilir. Bazı zamanlarda teknoloji dizileri izleyici kitlesine teknoloji tavsiyeleri veren bir dizi olabiliyor.

 

Örnek vermek gerekirse kulaklık alacak olan bir insan izlediği bir teknoloji dizisindeki kulaklığın özelliklerinden dolayı o kulaklığı alabiliyor. Dizide kullanılan teknolojileri insanlar çoğu zaman gelecekte yer alacak bir teknoloji olabilir hissine kapılabiliyor lakin bu teknolojiler günümüzde kullanılan özel teknolojiler oluyor çoğunlukla. Bugün bahsedeceğimiz konu ise bu dizilerin hangileri olduğu ve konuları genel manada ne olduğu üstüne bir anlatım. Bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.

 Black Mirror (Kara Ayna)

 

Kara Ayna ‘nın diğer dizilerden en büyük farkı her bir bölümde farklı bir olay örgüsü ve farklı oyuncuların oynaması. Teknolojiye bakış açısıyla birlikte insanlara teknolojiye bakışını tamamen değiştirecek bir olay ve farklı senaryolarla anlatılıyor izleyiciye. Her bir bölümde farklı senaryolar ve kurgular gereği bir sonraki bölümde hangi teknolojik gelişmenin ne denli bir etkisi olacağı merakı içinde bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Bir sonraki bölüme geçtiğiniz zaman ise insanların modern teknolojiyle ilgili çarpıcı gerçekler yüzünüze adeta bir tokat gibi vuracağını hissediyorsunuz. Her teknoloji tutkununun nefessiz izleyeceği bir dizidir kara ayna.

 Mr. Robot

 

Gündüzleri siber güvenlik uzmanı geceleri ise bir hackerin hayatını anlatan bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Elliot adlı karakterin teknolojinin karanlık yüzlerinden biri olan asosyal yaşantısını bize gösteriyor. Çoğunlukla şapkasını başına geçirerek insanların bilgisayarlarındaki bilgileri çalarak hayatını sürdüren bir karakterdir Elliot. Asosyal olduğu için bir süre sonra hayatında bir bunalım olduğunu anlayacak ve durumdan kurtulmaya çalışacak bu karakterimiz. Bu diziyi izleyen her bir seyirci teknolojinin insanlarda bıraktığı etkiyi ve olası bir zararı daha görmüş, sonuçlarını öğrenmiş olarak diziyi bitirmiş olacak.

 

 Person of Interest (İlgili Kişi)

 

Ünlü bir yazılımcı olan Mr. Finch bir yapay zekâ yazılımı tasarlamıştır. Bu yazılım suç işleyecek olan kişileri tespit ederek suç işlenmeden önce insanları yapacakları kötü şeyleri engellemeyi sağlamaktır. Fakat Mr. Finch bu işi tek başına yapamayacak durumdadır ve bu suç olaylarını engellemek için eski CIA ajanını bu olaya dâhil eder ve olaylar gelişir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir