Telekulak Nedir? | Teknoloji

Telekulak Nedir?

 

 

Telekulak Nedir?     Bir kimsenin telefon konuşmalarını, gizli bir şekilde ve yasa dışı olarak dinleyen 3.şahıs anlamında yakıştırma bir sözcüktür.

 

 Telefon Dinlemesi Nasıl Gerçekleşir?

 

Yasal olarak yasak olan telefon dinlemeleri genellikle, dinleme yapacak olan kişinin sizin telefonunuza uygun olan yazılımı yazmasıyla gerçekleşir. Yazılımı yazan kişi bunu size, bir mesaj ya da mail yoluyla gönderebilir.

 

En çok dinlenebilen telefon markası Apple’dır. Apple tüm cihazlara aynı sistem yazılımı kurar ve daha kolay dinlenebilir yazılım üretilebilir. Android marka telefonların yazılımı daha karmaşık ve hepsinin kendine özgü yazılımları vardır. İnternet üzerinden araştırabilirsiniz.

 

 Ortam Dinlemesi Nasıl Gerçekleşir?

 

Çok küçük bir telsize benzetilen ve böcek şeklinde adlandırılan cihazlar sayesinde ortam dinlemesi yapılabilir. Ayrıca ortam dinlemesi telefon yazılımı yardımı ile de gerçekleşebilir. Bu cihaz ile sizi 1 km uzaklıktan bile dinleyebilirler.

 

 Telefon Dinlemesi Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapmam Gerekir?

 

Telefon görüşmesi yapıyor iken, hata yankı ve cızırtı sesi geliyor ise telefonunuzun bataryasını çıkarıp bir süre beklemeniz dinlemeyi sonlandıracaktır. GSM şirketinizden faturanızın ayrıntılı dökümünü isteyip bilmediğiniz bir numaraya bir SMS gönderilmiş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer gönderilmiş ise bu telefonunuzda ki casus yazılım sayesindedir.

 

Şarjınız hemen bitiyor ise, bunun nedeni arka planda sürekli çalışan casus yazılım yüzünden olabilir.1 saat boyunca telefonunuzu masanın üstene bırakıp bekleyin. Aldığınızda telefonunuz ısınmış ise dinleniyor olabilirsiniz. Telefonunuza sıklıkla format atmayı unutmayınız.

 

 

Telekulak Nedir?” için 7 yorum

  1. Mailerinize her gelen dosyalari acmayin derim. Exe formatonda bilgisayariniza yada telefonlariniza siz fsrkinda olmadan kurulimlar yapiyorlar. Sonrasindada hem hareketlerinizi izleye iliyorlar hemde sizi dinleyebiliyorlar

  2. Demekki her dosyayi kabul etmemek gerekiyormus. Bilmediyiniz sitelerden veri indirmeyin. Antivirussuz pc kullanmayin

  3. Bu cizirti yad hanki olaylarinkn asli astari varmi bilemiyorum. Sonucta konusma sirasinda kaynaklanan sorunalrdanda benzer etkilesimler olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir