Ücretsiz Ortam Oynatıcıları Nelerdir? | Teknoloji

Ücretsiz Ortam Oynatıcıları Nelerdir?

Ücretsiz Ortam Oynatıcıları Nelerdir? Ücretsiz ortam oynatıcısının diğer karşılığı ‘’video oynatıcı’’ anlamına gelmektedir. Bilgisayarda veya telefonlarda bir videoyu oynatmak için video oynatıcılara ihtiyaç vardır. Fakat birçok insan bu programlara ücret ödemek istemez. Peki, ücretsiz ortam oynatıcıları nelerdir?

 

 

 GOM Player

 

            2003 yılında Güney Kore’de üretilen ücretsiz bir video oynatıcı programıdır. Gretech Corporation şirketi tarafından yapılan program, Windows işletim sisteminde kullanılmaktadır. Logosunda 5 parmaklı bir ayak izi vardır.

 VLC Media Player

 

            Diğer adı VideoLAN olan program ücretsiz kullanılabilen bir programdır. Windows, MAC OS X, Linux, Android, iOS gibi işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Sayısız formattaki dosyaları oynatabilmektedir. Çok kolay bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Hasarlı veya internet aracılığı ile indirilirken yarım kalan dosyaları görüntüleyebilme özelliğine sahiptir.

 

 KMPlayer

 

            Windows işletim sisteminde çalışabilen ve çok kapsamlı özelliklere sahip olan bir ortam oynatıcısıdır. Sayısız formatı oynatabilmektedir. Videoları istenilen hızda oynatma özelliğine sahiptir. Çok sayıda dil seçeneği vardır. Ayrıca bu dillere Türkçe de dahildir.

 Windows Media Player

 

            Bu program Microsoft’un kendi yapımıdır. Çok kapsamlı özelliklere sahiptir. Sayısız formatı oynatabilme özelliğine sahiptir. İlk sürümü 25 Haziran 1998 tarihinde yayımlanmıştır.

 

 Winamp

 

            İlk sürümü 21 Nisan 1997 tarihinde yayımlanmıştır. Winamp AOL şirketi tarafından satın alındıktan sonra, Nullsoft şirketi tarafından geliştirilmiştir. Windows, Android ve MAC OS X işletim sistemlerinde çalışır. Daha çok ses dosyalarını destekleyen programda görüntü dosyaları da desteklenmektedir. Çok sayıda dille erişim sağlanmaktadır.

 

Ücretsiz Ortam Oynatıcıları Nelerdir?” için 3 yorum

  1. Yillarca gom media player kullandim. Sonradan vlc ye gectjm. Pek cok urun kullandim ama en iyisi ve en cok video acan vkc olarak gordum

  2. Eskiden bir winamp vardi ne yazikki guncellemediler ve tarihin tozlu sayfalarinda yerini aldi. Nostaljidir. Gordukce maziyi hatirlatir bana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir