Uzayda Yolculuk Edecekler Dikkat... | Teknoloji

Uzayda Yolculuk Edecekler Dikkat…

Uzayda seyahat etmek fikri sanırım pek çok kişinin hayalleri arasındadır. Ancak hiç birimiz uzayda seyahatin nasıl bir tehlike getireceğini bilemeyiz. Bizlere uzayı ve uzayda seyahati sevdiren bir dizi olan uzay yolunun doktoru Mccoyun dediği gibi uzay aslında karanlığa gömülü ve tehlikelidir. Uzay yolculuğu insanı güçten düşürür. Yorgun kılar. Hatta kişilerde depresyon görülebilir. Uzmanlara göre uzay insanların yaşaması için gerekli şartları taşımamakta. Yolculuk sırasında insan vücudu pek çok etkene maruz kalmaktadır.

Roketle fırlatma esansından başlayacak olursak , roket fırlatma sonrası hızla kalkış yapacaktır. Roket içerisindeki kişiler G kuvvetine maruz kalacaklar. Bu etkiyle vücut ağırlığı normalde 4 kat fazla olacaktır. Koltuktan kalmayı bırakın, kolunuzu bile kıpırdatamayabilirsiniz.

G kuvveti nedeniyle kan daha çok ayaklara doğru gidecektir. İnsanın bilincini kaybetmemesi için kanın beynine gitmesi gereklidir. Bundan daha düşük g kuvvetlerinde dahi savaş pilotlarında görmede bozukluklar olabilmektedir.

Kalkış Sonrası 10 dakika

Kalkıştan sonra astronotlarda görülen ilk şikayet bulantıdır. Mekik içerisinde kusmuk oluşması durumunda yer çekimi olmayınca bu kusmukların dolaşmasına neden olacaktır. Bu durumda belki görev iptal edilecektir.

Kalkış sonrası ilk iki gün

Astronotların sonraki günlerdeki şikayetleri arasında yüzde şişmeler görülmektedir. Uzayda yer çekimsiz ortamda durmak kafa üstü durmak gibidir. Sıvılar vücudun üst tarafında birikir bu nedenle yüzde şişme olur.

Kalkış sonrası ilk haftalar

Kalkış sonrasındaki haftalarda kemik ve kas erimeleri baş göstermeye başlar. Yer çekimi kişi üzerinde etkin olmadığından vücutta bozulmalar baş gösterir. Deney fareleri üzerinde yapılan deneylerde kasların üçte birinin eridiği gözlemlenmiştir. Bozulmalar kalp kaslarında meydana gelir. Astronotun yürümeye mecali kalmaz. Astronotların bu tür durumları en aza indirebilmesi için her gün günde en az 1 saat spor yapmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir