Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? | Teknoloji

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

 

Mevduat, birikimlerin değer kaybetmesindense, birikime düzenli olarak belirli miktarlarda kazanç getirmeyi sağlayan bir sistemdir. Ülkemizde ve dünyadaki bankaların birçoğunun uyguladığı bir yöntemdir. Buradaki amaç birikim, yani ana para üzerinden faiz geliri elde etmektir. Yatırılan miktar arttıkça, kazanılan faiz geliri de artar.

Bankalar birikimlere faiz geliri verebilmek için bu paraları güvenli yöntemlerle işletirler. Aslında faiz geliri olarak ödenen para, bankaların bu işlemlerden elde ettiği gelirin size verilen komisyonudur. Yani banka müşterilerinden birikim toplayarak kendinde olmayan bir birikim yaratır ve bu birikimi işletir. Bunun için de size bu kardan bir pay verir.

Mevduat hesabıyla birlikte ekonomideki istikrarsızlıktan, bir düşen bir artan döviz kurlarından etkilenilmez. Üstelik ciddi miktarda bir ana para, ev alıp onu kiraya verip gelir elde etmekten daha çok kazandırabilir. Bir ev alıp onun üzerinden para kazanmaya çalışmak oldukça zahmetli ve sürekli masraf çıkartan bir işken, paranın mevduat hesabına yatırılması güvenli ve hiçbir zahmet gerektirmez.

Vadeli mevduat hesabının getireceği faizi, yani kazanılacak parayı iyi planlamak için bankanın vadelere göre verdiği faiz oranlarını iyi takip etmek gerekir. Aynı şekilde vade dolmadan para çekilemeyeceği için, paranın ne kadar süreyle bağlanacağının iyi hesaplanması gerekir. Yani kısa sürede faiz geliri elde edilmek isteniyorsa vade kısa tutulmalı, acil paraya ihtiyaç yoksa para vadede uzun tutulmalıdır. Vadeli mevduat hesabıyla birlikte artık paranın yastık altında saklanmasına gerek kalmadı. Para, değeri ya da değerinin aşağısında duracağı yerde, banka tarafından sürekli işletilerek ciddi bir kazanç sağlar.

Kaynak : Borsada para nasıl kazanılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, One Hit Wonder,Joyetech, Genel Kültür Sitesi,