Wordpress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek Nasıl Yapılır  

WordPress’te CSS ve  JavaScript Dosyalarını Küçültme Nasıl Yapılır  

WordPress sitenizdeki dosyaları minify yani küçültmek mi istiyor musunuz? WordPress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek onları daha hızlı yükleyebilir ve bu sayede WordPress sitenizi hızlandırabilir. Bu makalemizde sitenizin performansını ve hızını artırmak için WordPress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek işleminin nasıl yapıldığını göstereceğiz.

WordPress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek

Minify(küçültmeye) nedir ve ne zaman ihtiyacınız var? 

‘Minify’ ifadesi web sitenizin dosya boyutunu küçültmeye yarayan bir yöntemi anlatmak için kullanılır. Bu işlem nasıl gerçekleşir derseniz küçültme ile boşlukları, çizgileri ve gereksiz karakterleri kaynak kodundan kaldırılır.

Genel olarak, kullanıcının tarayıcılarına gönderilen dosyalar için kullanılması tavsiye olunur. Bu dosyalara HTML, CSS ve JavaScript dosyaları dahildir. Ayrıca PHP dosyalarını da izin küçültebilirsiniz, Fakat PHP küçültme işlemi yükleme hızını artırmayacak şekilde olmakta.

Dosya küçültme sonrası bize kazandıracağı avantaj sitemizin hızlı olması ve performansının gelişmesidir. Bu avantajı WordPress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek işlemi ile elde ederiz.

Ancak bazı uzmanlara göre,. Küçültme işlemi çoğu WordPress sitesinde birkaç kilobayt veriyi azaltır. Ancak bu sayede Web için görüntüleri basit bir şekilde optimize ederek sayfa yükleme süresini kısaltabilirsiniz.

Normal CSS koduna bir örnek verelim;


body { margin:20px; padding:20px; color:#333333; background:#f7f7f7; } h1 { font-size:32px; color#222222; margin-bottom:10px; }

 

Bu işlemde Kodu küçülttükten sonra şu şekilde olacaktır;


body{margin:20px;padding:20px;color:#333;background:#f7f7f7}h1

{font-size:32px;margin-bottom:10px}


 

Eğer seoya değer veriyorsanız ve Google Pagespeed veya GTMetrix aracında 100 üerinden 100 puan elde etmeye çalışıyorsanız, CSS ve JavaScript’i küçültmek ve bu sayede puanınızı arttırmak zorundasınız.

WordPress sitenizdeki CSS ve JavaScript’i küçültmek için nasıl bir yol izleyebileceğinize bir göz atalım.

WordPress’de CSS / Javascript’i Küçültme

Bu aşamada yapmanız gereken ilk iş Better WordPress Minify eklentisini yükleyerek etkinleştirmektir.. Etkinleştirme sonrasında eklentimiz, WordPress yönetici çubuğuna ‘BWP Minify’ etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıkladıktan sonra eklentinin ayarları sayfasına yönlendirilirsiniz.

Ayarlar sayfasına geçerek, küçültme işlemini WordPress sitenizdeki JavaScript ve CSS dosyalarını otomatik olarak küçültmek seçeneğini kontrol ederek gerçekleştiriyoruz. Sonrasında ayarları kaydediyoruz.

Bu ayarlar bir çok web sitesi için geçerlidir. Dilerseniz ayarları tek tek inceleyerek değiştirebilirsiniz.,

Bu bölümdeki sayfada birçok gelişmiş seçenek bulunmaktadır. İşlemler sonrasında herhangi bir yeri sağ tıklayın ve ardından tarayıcı menüsünden “sayfa kaynağını göster “ yani “view page sourge “sekmesini seçin.

Wordpress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek
WordPress CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmek

Bu sayede WordPress siteniz tarafından oluşturulmuş HTML kaynak kodunu göreceksiniz. Yakından bakarsanız, bu eklentinin WordPressin kendi temaları yada eklentileri yerine eklentinin kendi klasöründen CSS / JavaScript dosyalarını yükleyeceğini fark edeceksiniz.

İşte Bunlar sizin orijinal CSS ve JavaScript dosyalarınızın küçültülmüş bölümüdür.

 

WordPress’te CSS ve  JavaScript Dosyalarını Küçültme Nasıl Yapılır  ” için 4 yorum

  1. Bu islemle sayesinde gap speed insight hizinizda yukseliyor. Ayni zamanda sitemizde hizlaniyor. Ama benim anlamadigim. Bu temalar neden uretilirken css ve js kucultulup piyasaya surulmez. Bize inat olsun diyemi

  2. Page speed insight hatasinaliyordum bu konuda surekli. Duzeltilmesini ogrenmem cok uzun surdu. Aslinda kolaymis. Optimizasyon olarak kendisi veriyor. Ancak nereye eklenecegini bulmayi gostermiyor. Saolsun. Sanki okulundan ciktik geldik buralara.

  3. Baslarda cok ugrasrigim ancak anlayinca simdilerde ustaca badardigim.islerden bir tanesi. Css ve js kucultmek artik cocuk oyuncagi benim.icin

  4. Pagespeed insigt ile tum islemlerimi halledebiliyorim. Orda compress edilmis sekliyle css ve js veriyor. Onu alip temanin ilgili yerine yapistirinca islem halloluyor. Benim anlamadigim artik temalar neden compresss sekilde surum yapmiyorda bizi ugrasririyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama