Wordpress Nasıl Kurulur ? | Teknoloji

WordPress Nasıl Kurulur ?

WordPress, Dünyada en çok kullanılan CMS(içerik yönetim sistemi) sistemlerinden biridir. Kişisel bloglar,kurumsal web siteleri kurulabilir.

WordPress bir blog yada wordpress alt yapısını kullanarak bir web sitesi kurmak istiyorsak sahip olammız gereken ilk şeylerin başında domain ve hosting geliyor.

Hosting ve domain sahibi olduğunuzu varsayarak konumuza devam ediyorum.

WordPress Dosyalarını Temin Edelim.

WordPress dosyalarını indirmek için https://tr.wordpress.org/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz ve wordpress dosyalarının en güncel versiyonunu indirebilirsiniz.

Dosyaları Sunucuya Göndermek.

İndirmiş olduğumuz wordpress dosyalarını FTP programı olan filezilla aracılı ile hosting’imize gönderiyoruz. Eğer filezilla kullanmayı bilmiyorsanız lütfen filla zilla nedir makalemizi okuyunuz.

cPanel’den Database ve User Oluşturmak.

cPanel hesabımıza girerek wordpress kurulumu için gerekli olan database ve user oluşturma işlemlerini yapıyoruz. Eğer cpanel ile database ve user oluşturma işlemlerinde acemi iseniz yada bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız Database ve User oluşturma adlı makalemizi inceleyebilir ve anlattıklarımızı uygulayarak cpanelden database ve user oluşturabilirsiniz.

 

WordPress dosyalarını sunucumuza gönderdikten sonra domain adresimizi tarayıcımıza girerek kurulum aşamalarına otomatik olarak başlıyoruz. Domain adresinizi tarayıcınıza girdiğinizde sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak.

Wordpresin kurulum ekranı karşılaması zaten kurulum esnasında yapılması gereken herşeyi bize anlatıyor. WordPress bizden kurulum esnasında veritabanı ismi,veritabanı kullanıcı adını,veritabanı parolasını istediğini belirtiyor.

Başlayalım!

Bizden istenilen database,user ve parola kısmını doldurduktan sonra veritabanı sunucusunu ve tablo ekini olduğu gibi bırakabilir ve gönder butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer bütün işlemleri belirttiğim gibi yaparsanız yukarıdaki gibi kurulum işleminin başarılı olduğunu gösteren bir uyarı alacaksınız. Kurulum yap butonuna bastığınızda web site yada bloğunuz ile ilgili bilgileri belirtebileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

Site bilgilerinizi site isminize yada bloğunuzun türüne göre istediğiniz gibi girebilirsiniz.

Site Başlığı : Sitenizin Başlık Kısmını Giriniz.

Kullanıcı Adı : wordpress admin paneline girerken kullanacağınız admin ismini belirtiniz.

Parola : wordpress admin paneline girerken gireceğiniz parolanızı belirtiniz.

E-posta adresiniz : mail adresiniz.

Arama Motoru Görünürlüğü : eğer bunu tıklarsanız web siteniz yada bloğunuz, siz ayarlar sayfasından aksini belirtene kadar arama motorlarında indexlenmez.

WordPress’i Kur butonuna bastığımızda bütün işlemler tamamlanmış oluyor.

WordPress Nasıl Kurulur ?” için 3 yorum

  1. Eakidenn wordpress kurmak cok zor ve zahmetliydi ancak simdilerde hosting ve adomain baglandiktan sonra cppanel uzerinden hemen kurulabiliyor. Ustelik hic bir islem yapmiyorsunuz iki tikla oluyor

  2. Cok ilginctir wordpresse yakin baska bir firma uretim yapamadi. Bu cok zor oldugundan mi kodlamanin bilemiyorum. Ama wordprress digerlerine gore harika bir sablona sahip

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama, 2. el makina