Wordpress Sitesi Nasıl Yedeklenir? | Teknoloji

WordPress Sitesi Nasıl Yedeklenir?

 

Yöntem 1: Hosting ile Kullanım

 

İlk seçenek sadece WordPress sitenizin günlük yedeklerini tamamlayan bir hosting şirketi seçmektir. Örneğin, tüm temel WordPress dosyalarınızı, temalarınızı ve eklentilerinizi ve veri tabanınızı (tüm medyalar dahil) otomatik olarak yedekler sunar. Ayrıca kendi yedeklemelerinizi herhangi bir noktada (büyük bir WordPress güncellemesinden önce veya tema değiştirirken olduğu gibi) başlatabilirsiniz.

 

Barındırma sağlayıcınızın yedekleme durumu bir sonraki seviyeye taşımasını istiyorsanız, zaman zaman giriş yapın ve kendi sabit sürücünüzde tutmak için kendi zıp dosyası kopyanızı indirmelisiniz. Asla çok güvende tutmaya yetmeyecek bir durumdur.

 

 Yöntem 2: El ile Kullanım

 

WordPress dizininiz, wp-content, wp-include gibi dosyaları ve WordPress sitenizin gerektirdiği wp-config.php, tema ve eklenti dosyaları gibi alt klasörleri içerir. Wp içerik klasörü, tüm temalarınızı, eklentilerinizi, önbelleğinizi ve diğer şeylerin yanı sıra yüklemeleri içerir. Bu verileri kaybetmeyi göze alamazsınız. Wp-admin, WordPress yönetici alanınızın gerektirdiği tüm dosyaları taşır, böylece bunu kaybetmeyi göze alamazsınız. Wp-içerir klasörü WordPress çekirdek dosyalarını içerir. Bu, tüm büyük WordPress kodunun bulunduğu klasördür. Bu kodu kesinlikle kaybetmek isteme durumu ile karşı karşıya kalınmaz.

 

Adım 1: Dosyaları Elle Kullanım                 WordPress dosyalarınızın bir kopyasını oluşturmak için, tüm WordPress dizininizi indirmeniz yeterlidir. Sunucunuza cPanel veya SFTP programı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

 

 Panel ile Kullanım

 

Bir fincan kahve demlemek için gereken sürede bunu yapabiliirsiniz. İşte prosedür:

Web sunucunuza giriş yapın ve cPanel’e gidin. Çoğu web sunucusunda, cPanel genellikle giriş yaptığınızda karşılaştığınız ilk sayfadır.

 

  •             Sizi public_html veya Home dizininize yönlendirecek Dosya Yöneticisi ‘ne gidin.
  •             Buradan, sadece WordPress dizini bulun. Yedeklemek istediğiniz klasör burası
  •             Ne yazık ki, WordPress klasörünü ilk kez sıkıştırmadan Dosya Yöneticisinde indiremezsiniz. Endişelenme, bir klasörü sıkıştırmak zor değil
  •             WordPress dizininize tıklayın ve menü çubuğundan Sıkıştır’ı seçin. Alternatif olarak, klasörde sağ tıklayın ve görüntülenen açılır menüden Sıkıştır’ı seçilmelidir.
  •             Açılan iletişim kutusundan ZIP, Tar, GZIP vb. Sıkıştırma türlerini seçin. Her zaman bir ZIP arşiviyle gidilir.
  •             Daha sonra sadece Sıkıştırma Dosya (Dosya) düğmesine basın ve sürecin kendi kursunu yürütmesini bekleyin. Sunucunuz sıkıştırılmış WordPress klasörünüzü kaydedecek
  •             Yeni oluşturduğunuz arşivi tıklayın ve menüden İndir seçilmelidir. Alternatif olarak, arşivi sağ tıklayın ve İndir’i seçilmelidir.
  •             Sabit diskinizde güvenli bir yer seçilmeli ve yedekleme kaydedilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir