dosya ve klasör izinleri hatası WordPress'de Nasıl Düzeltilir?

WordPress’de Dosya ve Klasör İzinleri Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress’te dosya ve klasör izinleri hatası ‘nı düzeltmeye çalışıyor musunuz? Yapmış oluğunuz yanlış dosya ve izinleri bir yükleme sırasında WordPress sitenizde bazı hatalara neden olabilmektedir.

Dosya ve klasör izinleri hatası

Bu makalemizde WordPress dosya ve klasör izinleri hatası ‘nın nasıl düzeltilebileceğini anlatacağız. İlk olarak dosya ve klasörlerin WordPresste nasıl çalıştığından bahsedelim.

Dosya ve Klasör İzinleri WordPress’de Nasıl Çalışır?

Yaptığımız WordPress siteler WordPress Hosting şirketlerinin sunucularında barınırlar. Bu sunucular birer bilgisayardır. Bilgisayarlar bahsettiğimiz gibi sunucu görevi görürler ve dosyalarınızı yönetmek adına mzel bir yazılım kullanırlar.

Dosya ve klasör izinleri, sunucunuza hesabınızda barınan dosyaların kimler tarafından okunabileceğini, kimlerin çalıştırabileceğini ve değiştirebileceğini söyler. Bu dosyaların yönetilebilmesi için bazı izinler gereklidir.

Yapılan yanlış dosya izinleri WordPress’in klasör oluşturabilmesini, resim yükleyebilmesini veya bazı komut dosyalarını çalıştırabilmesini engelleyebilir. Aynı zamanda yanlış izinler WordPress sitenizi tehlikeye atabilir. Bu tür durumların çoğunda WordPress sizi bir dosyayı düzenleyemediği, bir klasör oluşturamadığı yada diske yazamayacağı şeklinde uyarılarla ikaz eder. Ancak Bazen but ür hata mesajlarıyla karşılaşmayabilirsiniz.

WordPress’de Doğru Dosya ve Klasör İzinleri

Doğru yapılan dosya ve klasör izinleri wordpress’in dosya ve klasör oluşturmasına izin verir. Doğru izinler için aşağıdaki ayarlar önerilmektedir.

755 kodu tüm klasörler ve alt klasörler için uygulanabilir.

644 kodu tüm dosyalar içindir.

Şimdi wordpreste dosya ve klasör izinlerini kolayca düzeltme yöntemlerine bir göz atalım.

FTP Kullanarak WordPress’de Dosya ve Klasör İzinlerini Düzeltme

İlk iş olarak FTP ile WordPress sitenize bağlanmanız gerekmektedir. Sonra sitenizin kök klasörüne gidin. Bu işlemide tamamladıktan sonra root dizinindei tüm klasörleri seçin ve “File permission “ yani ‘Dosya İzinleri’ni seçin. Bunu yapmak için sağ tıklayın..

dosya ve klasör izinleri hatası tablo 1
                                  dosya ve klasör izinleri hatası tablo 1

Bu aptığımız dosya izinleri iletişim kutusunu oluşturacaktır. Görünen sayısal değer alanına 755 girmemiz gereklidir. Sonrasında alt dizinler için “recurse” kutusnu tıklayarak onay vermeli ve ardından “ yanlızca dizinlere uygula”  (appyle to directories onlye ) seçmeliyiz.

dosya ve klasör izinleri hatası tablo 2
                                    dosya ve klasör izinleri hatası tablo 2

Tamam diyerek bu aşamadan sonra devam ediyoruz. FTP istemciniz artık dosya izinlerini klasörere ve alt klasörlere vermeye başlayacaktır. İşlem bir süre sürer beklemeniz gereklidir.

Sonrasında WordPress sitenizin kök klasöründeki tüm dosyaları işaretlemeli ve dosya izinlerini seçmek için sağa tıklamalısınız.

dosya ve klasör izinleri hatası tablo 3
                           dosya ve klasör izinleri hatası tablo 3

Dosya izinleri iletişim kutusunu göreceksiniz. Bu kez 644 sayısal değerini girmeniz gereklidir. Alt dizinlere recurse onayını verin ve ardından yine sadece dosyalara uygulamayı seçin.

dosya ve klasör izinleri hatası tablo 4
                                   dosya ve klasör izinleri hatası tablo 4

Devam için tamam deyin. FTP işlemciniz artık wordpres sitenizdeki tüm dosyalara izni ayarlamaya başlayacaktır. Makalemizin wordpres sitenizdeki Dosya ve Klasör İzinleri Hatası konusunda sizlere yardımcı olduysa paylaşmayı unutmayınız.

WordPress sitenizde veri tabanı paylaşmabağlantısı oluşturma hatası alıyorsanız bu sorunu çözmek için önceki yazımıza gitmek için tıklayınız

 

WordPress’de Dosya ve Klasör İzinleri Hatası Nasıl Düzeltilir?” için 2 yorum

  1. Dosya ve klasor izinleriyle ilgili bir sorun yasamadim bu gune akdar ancak wordpresste ozelliklede ftp ile karistirinca sitem hep cokuyor

  2. Bu wordpressi kim icat etmisse bizlere buyuk bir guzellik yapmid. Yoksa kodlama bilmeden naskl web site yapilabilirdi ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa Öğrenme,Emes Hastalığı Nedir, emg nedir, Elektronik Sigara,One Hit Wonder, Genel Kültür Sitesi, böcek ilaçlama, Adana oto kiralama