YENİ TEKNOLOJİ OTONOM ARABALAR... | Teknoloji

YENİ TEKNOLOJİ OTONOM ARABALAR…

 

 

Sürücüsüz arabalar olarak bilinen otonom arabaların, çevresi ile ilişkisini sensörlerle sağlayıp dışarıdan gelen insan müdahalesine gerek duymadan kendi kendine gitmesi teknolojisine artık alışmış bulunmaktayız. Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi sayesinde bu araçları artık yollarda bile görebiliyoruz. Son denemeleri olumlu olan bu arabalar konusunda yeni bir gelişme daha oldu. Teknoloji dediğimizde genelde var olan aygıtın daha da küçülmesi olarak görülüyor. Laptopların telefon boyutuna inmesi gibi otonom arabalarda da küçülmeye gidildi. Artık saç telinden ince otonom araba yapmış bulunmaktayız.

 

Projenin Arkasındaki Beyin Kim?

 

Amerika’daki San Diego Üniversitesi’nden ve Çin’deki Harbin Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup mühendisin yaptığı çalışmada kendi başına bir labirentten çıkacağı yolu bulabilen bir “mikro motor” geliştirdiler. Projeyi yöneten Longqui Li bu konu hakkında şöyle diyor:“Bir nanorobot’a yapay zeka yükledik. Karışık yollarda kendi başına yolunu bulabilecek kadar karmaşık ve dinamik bir mikro araç yaptık. Büyük araçlarda olduğu gibi mikro araçlarda da navigasyon dinamik olarak çarpışma olmayan hareketleri seçip bu elemanlarla rotasını çiziyor.”

 

Araçların Çevresi ile Bağlantısı Ne?

 

Bahsettiğimiz bu yapay zeka henüz tek bir robotun içine sığacak kadar küçülemedi. Nerdeyse her şeyin dışarıda olması gerekiyor. Bir kamera ile bulunan ortam taranıyor ve bu hesaplama görsel işleyiciye aktarıldıktan sonra çıkışa giden rotadaki çarpışma noktaları kusursuzca hesaplanıp herhangi bir çarpışma olmadan işlenen rota hazırlanıyor. Sonra bu veri bir AI(yapay zeka) planlayıcıya gönderiliyor. Burada ise bu rota manyetik alan oluşturucuya gönderilip motorun yönünü ayarlıyor.

 

Bu Projenin Amacı Nedir?

 

ACS Nano’da yayınlanan detaylardan anlaşıldığına göre en basit anlamı ile ulaştırma alanında zaman kaybını en aza indirmek amaçlanıyor. Uygulama alanları arasında ilaçları ulaştırma, vücutta daha isabetli ameliyatları gerçekleştirme gibi insanın müdahalesinin kısıtlı olduğu yerlerde can kurtarıcı bir alet olarak yer alacağı tahmin ediliyor. Bu amaçlar doğrultusunda ileriki zamanlarda seyir kontrolü, yolda kalma ve çevreyle etkileşim kurma gibi özelliklerin proje kapsamında geliştirilebileceği belirtiliyor. Son olarak Longqui Li “mikro/nanorobotik sistemleri biyomedikal operasyonlarda ve nano boyuttaki güdümleme için kullanmak amacıyla bu projenin çok daha fazla dala yarar sağlayabilecek bir proje olduğunu vurguluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir