Zamanda Yolculuk Mümkün mü? | Teknoloji

Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Tarihin derin gizemlerini keşfetmek… yada ileriye giderek başımıza nelerin gelebileceğini görmek… tüm bunlar mümkün olabilir mi? Bu noktada bilim adamları ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmı bunu başarabilmenin yani zamanda yolculuğun hayal olduğunu söylerken, bazıları mümkün olduğunu iddia etmektedirler. Peki zamanda yolculuk olursa nasıl olabilir?

zamanda yolculuk 2

 

Fizikçilere göre zamanda yolculuğun iki biçimi bulunur. Bunlardan bir tanesi mümkün olabilir. İleriye doğru gidebilmek yani geleceğe yolculuk geçmişe yolculuğa nazaran daha mümkün olabileceği fizikçilerin bir kısmı tarafından kabul görmekte. Bazı bilim adamlarınca bunun gerçekleşmesi sadece teknolojinin gelişmesine bağlı. Teknoloji bir süre sonra bu olayı yapabilecektir denilmektedir.

 

Einstein’ın teorisine göre ışık hızına yaklaşıldıkça zaman yavaşlamaktadır. Bizler için normal işleyen zaman ışık hızına yaklaşan nesne için yavaşlayacak hatta durma noktasına gelecektir. Bununla birlikte bazı bilim adamları ışıkla birlikte yer çekiminin de zamanda ileriye gitme gücü olduğunu düşünmekte. Nötron yıldızının kara deliğe yaklaşırsa zaman gibi bükülmesi mümkün olabileceği varsayılmakta. Hatta bununla ilgili yapılan yıldızlar arası filminde zamanda belli bir süre ileriye gidilmiş babası çocuğuyla aynı yaş seviyelerine gelmiştir. bu saydığımız teorilerden bir kısmı bilim dünyasının çoğunluğu tarafından kabul edilmiş ve tartışılmayan fikirlerdir. Apollo mekiğinin yaptığı görevde hızlanan astronotların çok küçük bir ölçüde de olsa geleceğe doğru yola aldıkları ispatlanmıştır.

Bununla birlikte konu geçmişe gitmeye geldiğinde işler epey karışmakta. Su an için geçmişe gitmenin mümkün olabileceğine dair bilim otoritelerince kabullenilen düşünce bulunmadığı görünüyor. Bunun gerçekleşebileceğine inanan bilim insanları bunun solucan deliği ile olabileceğini düşünmekte. Ancak geleceğe gitme konusu kadar kuvvetli sesler henüz çıkmamaktadır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir